Gönderen Konu: Yüksek Lisans Hakkında Sık Sorulanlar Merak Edilenler  (Okunma sayısı 16169 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gziraSuq

• Bakınan Üye
  • **
  • Site puanı: 0
Tez süresini nasıl uzatabilirim?
/>Dersleriniz ve Tez Çalışmanızla birlikte 4 yarıyılınızı tamamladınız ancak tezinizi henüz tamamlayamadınız ise Tez Teslim Tarihinden 15 gün önce Sayfamızdaki Gerekli Formlar Bölümünden Tez Çalışması Ek Süre Formunu (FR. No :9-16) indirmeniz, bu formu doldurup enstitüye teslim etmeniz gerekmektedir.
/>
/>Lisansüstü programlara başvuru tarihleri ne zamandır?
/>Lisansüstü programlara (MBA,Ortaöğretim Alan Öğretmenliği,Yüksek Lisans,Doktora) başvuru tarihleri Temmuz ayı içerisinde internet sayfamızdan duyurulur.
/>
/>e-MBA başvurmak için ALES puan türü önemlimidir?
/>Puan türü önemli değilidir. Sayısal veya Sözel türde olabilir.En az 55 puan almak yeterlidir.
/>
/>e-MBA final tarihleri ne zamandır?
/> e-MBA final tarihleri Akademik Takvimde sürekli ialndadır.
/>
/>Askerlik nedeni ile kayıt dondurma şansım var mıdır?
/>Askerlik erkek öğrenciler için yeterli bir kayıt dondurma mazeretidir. Askerlik süresince kaydınız dondurulur.
/>
/>Yurtdışından gelen öğrenciler için ALES sınavlarına girmek gereklimidir?
/>Yüksek Lisans için ALES'e girmiş olma şartı aranıyor.Puanın önemi yoktur.
/>
/>Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi mezunları Yüksek Lisans yapabilirler mi?
/>Evet yapabilirsiniz.
/>
/>Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliği kontenjan sayısı kaçtır?
/>Kontenjan 30'dur.
/>
/>Doktora Yeterlik Sınavına hangi dönemlerde girilmektedir?
/>Şubat-Mart,Eylül-Ekim dönemlerinde girilebilir.
/>
/>Yüksek Lisansa başvuruda yabancı dil sınavında ÜDS ve ya KPDS sonuçları geçerlimidir?
/>Yabancı Dil Sınavının %10 alınır. ÜDS ve ya KPDS sonucunu kullanmak isteyen öğrenciler de bu sınavlardan aldıkları notların %10 ununu kullanılacağını bilmelidirler. Yani 50 gibi bir baraj söz konusu değildir.
/>
/>Enstitü telefon numarası kaçtır?
/>Sayafamızdaki İletişim - Personel Bilgileri kısmından direk telefon numaralarına ulaşabilirsiniz. Ancak gün içindeki telefon yoğunluğuna göre iletişimde sorun yaşanabilir.
/>
/>Farklı üniversitelerin tezsiz yüksek lisans programı öğrencilerinin yaz okulunda üniversitenizden ders alabilme koşulları nelerdir?
/>Farklı üniversite öğrencileri yaz okulunda üniversitemizden ders alamamaktadırlar.
/>
/>Tezli Yüksek Lisansta devamsızlık önemlimidir?
/>Tezli Yüksek Lisansta %75 devam zorunluluğu vardır.
/>
/>e-MBA(Üretim Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans) ücretleri ne kadardır?
/>Her sene ücretler değişmektedir.EMBA internet sayfasından ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.
/>
/>Tezsiz Yüksek Lisans süresi ne kadar?
/>Tezsiz Yüksek Lisans süresi 3 yarıyıldır.
/>
/>Yabancı dil hazırlık veriyormusunuz?
/>Hayır verilmemektedir.Hazırlık okumak isteyen öğrenciler, dilekçe verebilmektedirler. 0; margin: 0 -0.6ex 0 -1px;"> Yönetim Kurulunda kabul edilirse kayıt dondurup hazırlık okuyabilirler.
/>
/>Sınav sonuçlarını nasıl öğrenebiliriz?
/>Sınav sonuçları öğrencilere verilecek olan OBİS kullanıcı ad ve şifreleri ile Sakarya Üniversitesinin web sayfalarından giriş yapılarak sınav sonuçlarını öğrenebilirler.
/>
/>Yüksek Lisansı bitirip ara vermeden doktoraya başvuran öğrenciler için Yüksek Lisanstaki ALES puanı geçerlimidir?
/>Sakarya Üniversitesi araştırma görevlileri için, Yüksek Lisanstan sonra ara vermeden Doktora başvurusu yaparsa Yüksek Lisansta kullandığı LES geçerlidir.
/>
/>Yüksek Lisans kaydını dondurduktan sonra kaydımı sildirmek istersem harç ve kayıt ücreti gibi ücretlerin belli bir oranı geri alınabilir mi?
/>Hayır alınamaz.
/>
/>ALES sonucu kaç yıl geçerlidir?
/>ALES sonucu 2 yıl geçerlidir.
/>
/>Öğrenci Belgesi ne zaman alabilirim?
/>Mesai saatleri içerisinde istediğiniz an alabilirsiniz.
/>
/>
/>Tezsiz Yüksek Lisans (Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi) süresi ne kadardır?
/>Tezsiz Yüksek Lisans (Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi) süresi 2 yarıyıldır.
/>
/>Tezsiz Yüksek Lisans başvuruları değerlendirme şartları nasıldır?
/>Sayfamızda ilgili programa tıklayarak öğrenebilirsiniz.
/>
/>Doktora Başvurusunda ALES puanı en az kaç olmalıdır?
/>Doktora başvurusunda ALES puanı en az 65 olmalıdır.
/>
/>e-MBA başvuru tarihi ne zamandır?
/>e-MBA başvuru tarihi Ağustos ve Ocak ayları içerisinde web sayfamızdan duyurulur.
/>
/>Diplomamı nasıl alabilirim?
/>Gerekli Formlardan İlişik Kesme Formunu indirip doldurmanız gerekiyor. Bu form ile Sosyal Bilimler Enstitüsüne gelmelisiniz. Burda formunuz onaylanıyor. Kütüphane ve harçlar bürosuna gidip burdan da üzerinize kitap olmadığı ve harç borcu bulunmadığına dair belge aldıktan sonra diploma servisine gidip diplomanızı alabilirsiniz.
/>
/>e-MBA ara dönemde öğrenci alıyor mu?
/>EMBA ara dönemde öğrenci almaktadır.Ocak ayı gibi web sayfamızı kontrol ederek duyuruları takip etmeniz gerekmektedir.
/>
/>Doktoraya girebilmek için başarı notu sınırı nedir?
/>Doktoraya girebilmek için başarı notu en az 2,75 olmalıdır. Bunun altında kalanlar otomatik olarak başarısız sayılırlar.
/>
/>e-MBA(Üretim Yönetimi Tezsiz Yüksek Lİsans) süresi ne kadardır?
/>e-MBA süresi normal durumda 3 yarıyıldır.Öğrencilerin en fazla 6 yarıyılda e-MBA programını bitirmiş olmaları gerekmektedir. Aksi taktirde enstitü ile ilişiği kesilir.
/>
/>Lisansüstü öğrencileri her dönem kayıt yenilemek zorundamıdır?
/>Evet. Kayıt yenilemek zorundadır. Tez aşamasında olsa dahi her dönem kaydını yenilemek zorundadır. Aksi taktirde kaydı silinir.
/>
/>Lisansüstü programlarında devam mecburiyeti nedir?
/>Lisansüstü programlarda derslere devam mecburidir ve öğrencinin yarıyıl sonu sınavına giriş hakkını elde edebilmesi için yarıyıl boyunca dersin % 75 ini takip etmiş olması gerekir.
/>
/>Lisansüstü programlarda sınav ve değerlendirme nasıl yapılır?
/>Lisansüstü programlarda yarıyıl içinde her dersten en az bir ara sınav yapılır. Ara sınavın/sınavların ve yarıyıl içi çalışmaların başarı notuna etkisi dersin öğretim üyesi tarafından belirlenir. Bir dersten başarılı sayılmak için, o dersin başarı notunun Yüksek Lisans programlarında en az CC, doktora programlarında CB puan olması gerekir.
/>
/>Yüksek lisans programına başvurmak için ALES'den minimum kaç almak gerekir?
/>Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavından (LES) başvurduğu programın puan türünde öğrencinin en az 55 puan almış olması gerekir.
/>
/>Tezli Yüksek Lisans Programına Giriş için Başarı sıralaması nasıl yapılır?
/>Tezli Yüksek Lisans programına giriş için başarı sıralaması ALES sınav notunun %50 si ve Lisans mezuniyet notunun %40 u, SAÜ Rektörlüğünce yapılan İngilizce sınav notunun (veya Yabancı dil yeterliliğini gösterir ve Üniversitece kabul edilecek belgeler: ÜDS, KPDS, TOEFL ve IELTS) % 10'u dikkate alınarak saptanır. Başarı değerlendirme notuna göre sıralama yapılır. Kontenjan dahilinde kalan öğrenci isimleri kesin kayıt yaptırmaları için Enstitü web sayfasında ve Enstitü binasında ilan edilir. Yedek öğrenci sayısı her Enstitü Anabilim Dalı için belirlenen kontenjanın % 50'sini geçemez. Asıl listeden kontenjan dolmadığı takdirde ilan edilen gün ve saatte yedek listeden kayıt alınır.
/>
/>Tezsiz Yüksek Lisans Programına Giriş için Başarı sıralaması nasıl yapılır?
/>Tezsiz Yüksek Lisans programına giriş için başarı sıralaması ALES sınav notunun %50 si ve Lisans mezuniyet notunun %50 si, dikkate alınarak saptanır ve başarı değerlendirme notuna göre sıralama yapılır. Kontenjan dahilinde kalan öğrenci isimleri kesin kayıt yaptırmaları için Enstitü web sayfasında ve Enstitü binasında ilan edilir. Yedek öğrenci sayısı her Enstitü Anabilim dalı için belirlenen kontenjanın % 50'sini geçemez. Asıl listeden kontenjan dolmadığı takdirde ilan edilen gün ve saatte yedek listeden kayıt alınır.
/>
/>Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programına giriş için Başarı sıralaması nasıl yapılır?
/>Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programına giriş için başarı sıralaması ALES sınav notunun %50 si ve Lisans mezuniyet notunun %50 si, dikkate alınarak saptanır ve başarı değerlendirme notuna göre sıralama yapılır. Kontenjan dahilinde kalan öğrenci isimleri kesin kayıt yaptırmaları için Enstitü web sayfasında ve Enstitü binasında ilan edilir. Yedek öğrenci sayısı her Enstitü Anabilim Dalı için belirlenen kontenjanın % 50'sini geçemez. Asıl listeden kontenjan dolmadığı takdirde ilan edilen gün ve saatte yedek listeden kayıt alınır.
/>
/>Doktora programına giriş için LES?den minimum kaç almak gerekir?
/>Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın türünde en az 65 puan almış olması gerekir.
/>
/>Doktora Programına Giriş için Başarı sıralaması nasıl yapılır?
/>Doktora programına öğrenci kabulünde, başarı sıralaması ALES sınav notunun %50'si, Yüksek Lisans mezuniyet notunun %30'u ve ilgili Enstitü Anabilim Dallarınca yapılacak bilim sınavı notunun %20 si alınarak yapılır. Bilimsel değerlendirme sınavının yapılış biçimi ilgili Enstitü Anabilim Dalları tarafından belirlenir. Giriş notu minimum 2.75dir.
/>Başarı değerlendirme notuna göre sıralama yapılır ve kontenjan dahilinde kalan öğrenci isimleri kesin kayıt yaptırmaları için ilan edilir. Yedek öğrenci sayısı her Enstitü Anabilim Dalı için belirlenen kontenjanın % 50'sini geçemez. Asıl listeden kontenjan dolmadığı takdirde ilan edilen gün ve saatte yedek listeden kayıt alınır.
/>
/>Doktora dersi almaya hak kazanmada dil barajı nedir?
/>Doktoraya programına başvuran öğrencilerden; ÜDS için en az 50, KPDS için en az 50, TOEFL (eski) için en az 477, TOEFL (yeni) için en az 153 ve IELTS için en az 5.5 olanlar ile SAÜ Rektörlüğü tarafından yapılacak Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavından en az 60 puan alanlar, doktora dersi almaya hak kazanırlar. Bu sınavdan yeterli not alamayanlar isteği halinde SAÜ Rektörlüğü Yabancı Dil Hazırlık Sınıfına kaydedilebilir. Öğrencilerin bir yıllık süre içerisinde hazırlık sınıfında ve/veya SAÜ Rektörlüğünce yapılacak Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavlarında ve/veya belirlenen Yabancı Dil sınavlarında başarılı olmaları şarttır. Bu şartı sağlayamayan öğrencilerin kayıtları silinir.
/>
/>Lisansüstü programlarda ders başarı notu nasıl hesaplanır?
/>Bir öğrencinin bir dersten başarı notu o derse ait yarıyıl içinde çalışmalarda gösterdiği başarı düzeyi ve yarıyıl sonundaki final sınavında aldığı not dikkate alınarak dersi veren öğretim üyesi tarafından (başarı derecesini belirten harfle ifade edilen başarı notu ile birlikte) değerlendirilir ve sınavdan en geç 7 gün içinde ilgili Enstitüye gönderilir. Bu değerlendirmede başarı durumu aşağıdaki gibidir:
/>Başarı Derecesi
/>   
/>Başarı Notu
/>   
/>Katsayısı
/>   
/>Puanı
/>Pekiyi   AA   4.00   90-100
/>İyi-Pekiyi    BA   3.50   85-89
/>İyi   BB   3.00   80-84
/>Orta-İyi   CB   2.50   75-79
/>Orta   CC   2.00   65-74
/>Zayıf-Orta   DC   1.50   58-64
/>Zayıf    DD   1.00    50-57
/>Başarısız   FF   0.00    49 ve aşağısı
/>
/>Ön Kayıt Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler nelerdir?
/>Enstitümüz ana sayfasında Başvurular- Gerekli Belgeler butonu tıklayarak öğrenebilirsiniz.
/>
/>Kesin Kayıt Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
/>Enstitümüz ana sayfasında lisansüstü programlara tıklayarak öğrenebilirsiniz.
/>
/>Lisansüstü programların özel giriş şartlarını nasıl öğrenebilirim?
/>Enstitümüz Ana sayfasında ilgilendiğiniz lisansüstü programa tıklayarak öğrenebilirsiniz.
/>
/>Lisansüstü programa başvurmada değerlendirme şartları nedir başarı notu nasıl hesaplanır?
/>Enstitümüz Ana sayfasında ilgilendiğiniz lisansüstü programa tıklayarak öğrenebilirsiniz.
/>
/>Tezli yüksek lisans öğrencileri için önemli bazı bilgilere nasıl ulaşabilirim?
/>
/>MBA öğrencileri için önemli bazı bilgilere nasıl ulaşabilirim?
/>Enstitümüz Ana sayfasında MBA programına tıklayarak öğrenebilirsiniz.
/>
/>Ortaöğretim sosyal alan öğretmenliği öğrencileri için önemli bazı bilgilere nasıl ulaşabilirim?
/>Enstitümüz ana sayfasında Formasyon Eğitimleri programına tıklayarak öğrenebilirsiniz.
/>
/>Doktora öğrencileri için önemli bazı bilgilere nasıl ulaşabilirim?
/>Enstitümüz ana sayfasında Doktora programına tıklayarak öğrenebilirsiniz
/>
/>Askerlik işlemleri için gerekli bilgilere nasıl ulaşırım?
/>Ana sayfada gerekli formlar - askerlik işlemleri dosyasına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
/>
/>Hazır formlara nasıl ulaşırım?
/>Ana sayfada Gerekli Formlar butonuna tıklayrak ulaşabilirsiniz.
/>
/>Programların ders içeriklerine nasıl ulaşırım?
/>Ana sayfada ABD ve Programlar - Ders İçerikleri butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.
/>
/>Enstitümüzde daha önce yazılan tez bilgilerine nasıl ulaşırım?
/>Ana sayfada Tezler - Tez Listesi butonunu tıklayarak ulaşabilirsiniz.
/>
/>Tez Yazım Kılavuzuna nasıl ulaşırım?
/>Ana sayfada Tez Yazım Kılavuzu butonunu tıklayarak ulaşabilirsiniz.
/>
/>1.Dönem Geçme notu kaçtır?
/>Geçme notu, Doktora programı için en az CB (2,5) , Yüksek Lisans için en az CC (2,0) dir.
/>
/>Yüksek Lisanstan mezun olmak için geçme notu kaçtır?
/>Yüksek Lisanstan mezun olmak için 1. dönem alınan ders ortalaması en az CC (2,0) ve genel ortalaması (1. ve 2. dönem ortalaması) en az CB (2,5) olmak zorundadır.
/>
/>Doktora programı için geçme notu kaçtır?
/>Doktora 2006 Güz dönemi ve sonrası girişliler için geçme notu; 1.Dönem en az CB (2,5) ve genel ortalama (1. dönem ve 2. dönem) en az BB (3,0) olmak zorundadır.
/>
/>Tezsiz Yüksek Lisans programında dönemi bitirmek için geçme notu varmıdır?
/>Tezsiz Yüksek Lisansta ortalama aranmamaktadır.
/>
/>KPDS ve ÜDS'den alınan 50 ve 80 puanın uluslararası düzeyde yapılan ingilizce sınavlarına eşdeğerliliği nedir?
/>
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2009, 10:50:05 ÖS Gönderen: gziraSuq »
Bu imzaya erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir.

Çevrimdışı m7vi

• Tanrı Misafiri
  • *
Ynt: Yüksek Lisans Hakkında Sık Sorulanlar Merak Edilenler
« Yanıtla #1 : Şubat 02, 2011, 08:03:07 ÖS »
Ya bu tez süresi 1 dönem mi 2 dönem mi tam olarak anlayamadım ben.  Bilen var mı? Dersler bitmeden teze başlayamıyoruz anladığım kadarıyla ama dersler 3 yyda tamamlanırsa tez için 1 dönem mi veriliyor 2 dönem mi? Ya da 2 yyda tamamlansa durum değişiyor mu? Acilen cevap bekliyorum.  :bilmem:

Çevrimdışı dmltkby

• Tanrı Misafiri
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 09, 2011, 11:29:42 ÖS »
Yüksek Lisansa başvuruda yabancı dil sınavında ÜDS ve ya KPDS sonuçları geçerlimidir?
/>Yabancı Dil Sınavının %10 alınır. ÜDS ve ya KPDS sonucunu kullanmak isteyen öğrenciler de bu sınavlardan aldıkları notların %10 ununu kullanılacağını bilmelidirler. Yani 50 gibi bir baraj söz konusu değildir.
/>
/>bu 50 barajının olmadığı  hala geçerli mi acaba??ayrıa ben iktisat mezunuyum,yüksek lisans için gerekli olduğu söylenen yazılı bilim sınavı hakkında bilgisi olan var mı acaba??
/>

Çevrimdışı themaths

• Tanrı Misafiri
  • *
  • Fakülte: Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Kayıt Dönemi: 2011
« Yanıtla #3 : Ağustos 25, 2011, 11:12:24 ÖÖ »
Arkadaşlar merhaba..Fen Bilimleri matematikte yüksek lisansa kayıt oldum.Sizce haftada kaç gün ders olur?Ben gidiş geliş yapmayı düşünüyorum.Orada günübirlik kalabileceğim yerler var mı?Bu konularda bilgisi olan var mı acaba?

Çevrimdışı Menelasséperya Elendil

• GencSau Demirbaşı
  • Site puanı: 47
  • Kayıt Dönemi: Mezun
« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2013, 10:21:07 ÖÖ »
Uluslararası Ticaret Bölümü'nde Yüksek Lisans yapanlar var mı acaba? Bilim sınavı hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim...
Alıntı yapılan: ?
Hocam alenen iki mesaj alt alta yazanları, konuyu dağıtarak sohbet edenleri gördüm.
Alıntı yapılan: Menelasséperya Elendil
İyi bak, GencSaü Üyesi yapmaz öyle şey!

Seo4Smf Tagleri:

Facebook Comments