Gönderen Konu: Mrb Saü Çevre (:  (Okunma sayısı 1247 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ZeynepUcar

• Tanrı Misafiri
  • *
  • Site puanı: 0
  • O zaman yaşasın uyku, yaşasın ikinci öğretim.
  • Fakülte: Mühendislik Fakültesi
  • Kayıt Dönemi: 2011
Mrb Saü Çevre (:
« : Ekim 29, 2012, 01:20:54 ÖÖ »
Meraba arkdslar. Çevre mühendisliği 1. sınıfım. Hiç bir bilgim olmadan öylesine yazdığım bir bölümdü ve şansa burası tuttu :) , vardır bir hayır diyorum. Bölüm hakkında bilgi edinmeme yardımcı olur musunuz. Bir de okuldaki klüplere nereden üye olabiliriz?  :-\

Çevrimdışı ejderman

• €jderMan
  • GencSau Demirbaşı
  • Site puanı: 45
  • Fakülte: Sakarya Meslek Yüksekokulu
  • Kayıt Dönemi: 2006
Ynt: Mrb Saü Çevre (:
« Yanıtla #1 : Ekim 29, 2012, 01:27:23 ÖÖ »
Hoşgeldin aramıza çevre mühendisligi hakkında tam olarak ne konuda bilgi istiyorsun sorularını yöneltirsen ona gore yardımcı olmaya calısalım.. daimi ve kalıcı olursunz umarım aramızda :)
€jderMan
/>
/>-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
/>SENSIZLIGI BUZLARA YAZDIM; GUNESTE ERISIN DIYE. HASRETI SAHILE YAZDIM; DALGALAR GOTURSUN DIYE. ADINI KALBIME YAZDIM; BIRLIKTE GOMULSUN DIYE...  :)
/>---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
/>
/>
€jderMan

Çevrimdışı ZeynepUcar

• Tanrı Misafiri
  • *
« Yanıtla #2 : Ekim 29, 2012, 01:32:42 ÖÖ »
Teşekkür ederim, hoş buldum :)
/>
/>Ne iş yapar bu çevre mühendisleri, tasarımla uğrasır mı vs..:) Ben güzel sanatlara hazırlanmayı planlayıp iç mimar olmak isterken kendimi bi anda kendimi mühendislik fakültesinde buldum. Sudan cıkmıs balık misali. Umarım 4 yıl sonra sevebileceğim bir meslek edinmis olurum  :)

Çevrimdışı ejderman

• €jderMan
  • GencSau Demirbaşı
« Yanıtla #3 : Ekim 29, 2012, 01:37:58 ÖÖ »
Çevre mühendisliği, doğal kaynakların kullanımı ve insan sağlığına uygun çevre koşullarının yaratılması ile ilgili mühendislik dalıdır. Diğer mühendislik dallarından farklı olarak, doğanın kaynaklarını tüketmeyi değil, doğaya sahip olduklarını geri vermeye çalışan bir mühendislik dalıdır.
/>
/>Çevre mühendislerinin başlıca çalışma alanları; su ve atık su arıtma, hava kirliliği kontrolü, katı atık bertarafı, toprak kirliliği vb. dir. Bir "mühendislik" dalı olan Çevre Mühendisliğinin başlıca faaliyet sahası su, hava ve toprağa karışan atıkların bertarafı için teknolojik çözümler araştırmak ve uygulanacak tedbirleri belirlemektir. Daha çok sanayi tesislerinden kaynaklanan bu atıkların arıtılması için uygulanan arıtma projelerinde makina, inşaat, kimya ve biyoloji bilim dallarından da faydalanılmaktadır. Evsel ve sanayi atık su arıtma tesislerinin tasarımı, inşası ve işletilmesi, su şebekeleri, isale hatları, kanalizasyon tesislerinin tasarımı ve inşası çevre mühendislerinin en çok ilgilendiği konular olarak sıralanabilir.
/>
/>Çevre Mühendisliği ayrıca içme suyu arıtımı, atık suların geri çevrimi ve yeniden kullanılması, çevresel etkilerin değerlendirilmesi, tesis içi proses kontrolu ve temiz teknolojilerin araştırılması gibi konularla da uğraşmaktadır.
/>
/>
/>kısaca acıklamak gerekirse. Çoğu mühendislik dalı üretim üzerinedir. Örnek olarak makina parçası üreten bir fabrikada malzemeyi metalurji mühendisi seçer, makina mühendisi üstüne düşeni yapar, endüstri mühendisi giriş-çıkışı ayarlar vb. E sonuç olarak ortaya bir ürün çıkar ve bu çıktının yanında da istenmeyen bilimum farklı maddeler oluşur. İşte bir ÇM nin işi budur tam olarak. Oluşan zararlı maddeleri bertaraf edecek tesisleri kurmak & işletmek.
/>
/>Bir diğer görevi de inşa edilen tesislerin çevreye uygunluğunu denetlemek ve rapor oluşturmaktır.
/>
/>İşin bir tarafı da çevre kirliliğine ile direkt alakalı olduğundan yolda gördüğünüz çöpler, denizdeki ve havadaki kirlilik te sizin için PARA demek oluyor.
/>
/>İçerik olarak; Kimya, Biyokimya ve İnşaat mühendisliği ile birebir alakalıdır. İnşaat siz atık bertaraf tesisi kurarken lazım olacaktır mesela. O yüzden rapido ile proje çizimine de, çöpten atık ayırma olayı da, laboratuvarda atık inceleme de işimizin bir parçası.
/>
/>Ne değildir?
/>-Kaldırım mühendisliği : alakası yok
/>-Çevre düzenleme falan işte: alakası yok. ben de bununla karıştırıyordum
/>-Kolaydır: yalan. kimya ağırlıklı okursanız hele, ezber ağlatır.
/>-Çok zordur: yanlış. çok aşırı zor bir bölüm değildir.
€jderMan
/>
/>-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
/>SENSIZLIGI BUZLARA YAZDIM; GUNESTE ERISIN DIYE. HASRETI SAHILE YAZDIM; DALGALAR GOTURSUN DIYE. ADINI KALBIME YAZDIM; BIRLIKTE GOMULSUN DIYE...  :)
/>---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
/>
/>
€jderMan

Çevrimdışı ejderman

• €jderMan
  • GencSau Demirbaşı
« Yanıtla #4 : Ekim 29, 2012, 01:38:48 ÖÖ »
İş bulursun benim arkadaşım mezun oldu direk işe girdi birazda cevre ve staj olayları onemli acıkcası bunları iyi yerde yaparsan okul bitmedende işe girebilcegine inanıyorum (:
€jderMan
/>
/>
/>
€jderMan

Çevrimdışı ZeynepUcar

• Tanrı Misafiri
  • *
« Yanıtla #5 : Ekim 29, 2012, 01:51:58 ÖÖ »
Hiç böyle şeyleri tasarlamakla uğraşacağım aklıma gelmezdi. Eğlenceli bir bölüme benziyor. Çevre mühendisliği okuyorum dediğimde kaldırım mühendisi mi olacaksın dedikleri doğru. Ama en kötüsü "4 yıllık mı o?" sorusu. İşin komik tarafı üniversite okuyanlar bile soruyor bana bu soruyu :)

Çevrimdışı ejderman

• €jderMan
  • GencSau Demirbaşı
« Yanıtla #6 : Ekim 29, 2012, 02:01:50 ÖÖ »
Başkaların ne dedigi cok onemli olmamalı evet 4 yıllık diceksin bölüm güzel ve eglenceli yeterki kendini vermelisin derslere falan gerisi zamanla gelicektir zaten (:
€jderMan
/>
/>
/>
€jderMan

Çevrimdışı Giordano Bruno

• Tanrı Misafiri
  • *
  • Kayıt Dönemi: Mezun
« Yanıtla #7 : Ocak 13, 2013, 01:02:10 ÖS »
iç mimarlık istediğini söyleyen biri için diyeceğim şu ki; sen çok yanlış gelmişsin.
/>çevre mühendisliğine has bir tasarım vs. tarzı bi' şey bekliyorsan yanılıyorsun.
/>ama beklentilerin düşündüğüm gibiyse mühendislik fakültesinde okuyor olman zaten seni bu yönde ilerletecektir umarım tercihlerini ve kendini geliştireceğin bu alanları iyi belirlersin.
/>
/>arkadaşlar çevre mühendisliğinde okuyorsunuz diye bir alana kitlenmeye kalkmayın.
/>siz mühendis oluyorsunuz ve bu yüzden mühendislik disiplinlerini iyi öğrenmeye çalışın.
/>mezun olduktan sonra size farklılık katacak ve güzel kapılar açacak olan da budur.
/>
/>dersler, hocalar, sınavlar, okul sonrası hakkında merak ettiğiniz her soruya açığım.
/>
/>kolay gelsin.

Çevrimdışı artistengineer

• Tanrı Misafiri
  • *
  • Site puanı: 1
  • çözümsüz problemlere hasrettik biz.
  • Kayıt Dönemi: Mezun
« Yanıtla #8 : Mart 05, 2013, 11:39:27 ÖS »
inşaat mühendisliği öğrencilerinden uzak dur.(hala pembe binada ortak olduğunuzu varsayıyorum)çevre mühendisliği ile ortak derslerimizde herkes olmadığı kadar uyanık olurdu ;D autocad gibi tasarım programlarını, office programları,proje yönetimi gibi konularda kendini geliştir.mühendislik evrensel bir noktaya doğru gidiyor.Yani çevre mühendisliği gibi bölümlerde ileride ağırlığını koyabilecek.Ezberci olma,hayal gücünü ve farklı bakış açını asla kaybetme.iş hayatı zordur.öğrencilik keyiflidir. tadını çıkarın.
Hızlı trene Başbakan'dan önce binemeyeceğim.

Seo4Smf Tagleri: çevre 

Facebook Comments