Gönderen Konu: Kur'an-ı Kerim'de Namaz ile ilgili ayetler  (Okunma sayısı 27852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GULTEN_GUL

 • Harbi GencSau lu
 • *****
 • İleti: 455
 • Site puanı: 59
 • Sual de bilgiden doğar, cevap da...
 • Fakülte: Teknik Eğitim Fakültesi
 • Kayıt Dönemi: Mezun
Kur'an-ı Kerim'de Namaz ile ilgili ayetler
« : Temmuz 14, 2007, 03:51:47 ÖS »
Bakara    Onlar ki gaybe iman edip namazı dürüst kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (Allah yolunda) harcarlar.
/>  Bakara  43    Hem namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin. 
/>  Bakara  45    Bir de sabırla, namazla yardım isteyin. Şüphesiz bu, (Allah'a) saygılı olanlardan başkasına ağır gelir.
/>  Bakara  83    Hani bir vakitler İsrailoğulları'ndan şöylece mîsak (kesin bir söz) almıştık: Allah'dan başkasına tapmayacaksınız, anababaya iyilik, yakınlığı olanlara, öksüzlere, çaresizlere de iyilik yapacaksınız, insanlara güzellikle söz söyleyecek, namazı kılacak, zekatı vereceksiniz. Sonra çok azınız müstesna olmak üzere sözünüzden döndünüz, hâlâ da dönüyorsunuz.   
/>  Bakara  110    Siz namazı hakkıyle kılmaya bakın ve zekatı verin! Kendi nefsiniz için her ne hayır yaparsanız, Allah katında onu bulursunuz. Muhakkak ki, Allah bütün yaptıklarınızı görmektedir.
/>  Bakara  125    Biz ta o zaman bu Beyt'i, insanlar için bir sevap kazanma ve bir güven yeri kıldık. Siz de Makamı İbrahim'den kendinize bir namazgah edinin. Ayrıca İbrahim ile İsmail'e şöyle ahid verdik: "Beytimi, hem tavaf edenler için, hem ibadete kapananlar için, hem de rükû ve secde edenler için tertemiz tutun!"
/>  Bakara  149    Hem her nereden yola çıkarsan (namazda) hemen Mescidi Haram'a doğru yüzünü çevir. Bu emir şüphesiz hak, Rabbinden olduğu gerçektir. Allah yaptıklarınızdan habersiz de değildir. 
/>  Bakara  153    Ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyin. Şüphe yok ki Allah, sabredenlerle beraberdir. 
/>  Bakara  177    Yüzlerinizi bazan doğu, bazan batı tarafına çevirmeniz erginlik değildir. Fakat eren o kimselerdir ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve bütün peygamberlere iman edip, yakınlığı olanlara, öksüzlere, yoksullara, yolda kalmışa, dilenenlere ve esirleri kurtarmaya seve seve mal verirler. Namazı kılarlar, zekatı verirler. Bir de andlaştıkları zaman sözlerini yerine getirenler, hele sıkıntı ve hastalık durumlarında ve harbin şiddetli zamanında sabır ve kararlılık gösterenler var ya, işte doğru olanlar da bunlardır, korunanlar da bunlardır.
/>  Bakara  238    Namazlara ve orta namaza devam edin ve Allah için boyun eğerek kalkıp namaza durun.
/>  Bakara  239    Eğer bir korku hâlindeyseniz, yaya veya binekli olarak giderken kılın, (korkudan) emin olduğunuz zaman da böyle bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah'ı zikredin (namazlarınızı yine her zamanki gibi huşû ile kılın). 
/>  Bakara  277    İman edip iyi işler yapan, namazı dosdoğru kılıp zekatı verenlerin Rabbleri katında elbette mükafatları vardır. Onlara hiçbir korku olmadığı gibi, onlar mahzun da olmazlar.
/>  Al-i İmran  39    Zekeriyya mabedde namaz kılarken melekler ona: "Allah sana, Allah'dan bir kelimeyi doğrulayıcı, efendi, nefsine hakim ve iyilerden bir peygamber olarak Yahya'yı müjdeler." diye ünlediler.
/>  Nisa  43    Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın. Cünüb iken de yolcu olanlar müstesna gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur, veya yolculukta bulunursanız veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince veya cinsî münasebette bulunup, su da bulamazsanız o zaman tertemiz bir toprak ile teyemmüm edin. Niyetle yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz ki Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır.
/>  Nisa  77    Kendilerine, "Ellerinizi savaştan çekin, namazı kılın, zekatı verin" denilenleri görmedin mi? Üzerlerine savaş yazılınca hemen içlerinden bir kısmı insanlardan, Allah'tan korkar gibi, hatta daha çok korkarlar ve "Rabbimiz! Niçin bize savaş yazdın? Ne olurdu bize azıcık bir müddet daha tanımış olsaydın da biraz daha yaşasaydık?" derler. Onlara de ki: "Dünya zevki ne de olsa azdır, ahiret, Allah'a karşı gelmekten sakınan için daha hayırlıdır ve size kıl kadar haksızlık edilmez."
/>  Nisa  101    Yeryüzünde sefere çıktığınızda kâfirlerin size bir kötülük yapacağından korkarsanız namazı kısaltmanızda size bir vebal yoktur. Kuşkusuz kâfirler sizin apaçık düşmanınızdır.
/>  Nisa  102    Sen onların aralarında bulunup da onlara namaz kıldırdığında içlerinden bir kısmı seninle beraber namaza dursun. Silahlarını da yanlarına alsınlar. Bunlar secdeye vardıklarında diğer bir kısmı arkanızda beklesin. Sonra o namaz kılmamış olan diğer kısım gelsin seninle beraber kılsınlar ve ihtiyatlı bulunsunlar, silahlarını yanlarına alsınlar. Kâfirler arzu ederler ki, silahlarınızdan ve eşyanızdan bir gafil olsanız da size ani bir baskın yapsalar. Eğer size yağmur gibi bir eziyet erişir veya hasta olursanız silahlarınızı bırakmanızda bir vebal yoktur. Bununla beraber ihtiyatı elden bırakmayın. Kuşkusuz Allah kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamıştır. 
/>  Nisa  103    O korkulu zamanda namazı kıldınız mı gerek ayakta, gerek otururken ve gerek yanlarınız üzerinde hep Allah'ı zikredin. Korkudan kurtulduğunuzda namazı tam erkanı ile kılın. Çünkü namaz müminlere belirli vakitlerde yazılı bir farzdır. 
/>  Nisa  142    Münafıklar, Allah'ı aldatmaya çalışırlar. Halbuki Allah, onların oyunlarını başlarına geçirecektir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah'ı pek az anarlar.
/>  Nisa  162    Fakat onlardan ilimde derinleşmiş olanlar ve iman edenler, sana indirilene ve senden önce indirilenlere iman ederler. Onlar, namazı kılan, zekatı veren, Allah'a ve ahiret gününe iman edenlerdir. İşte onlara büyük bir mükafat vereceğiz.
/>  Maide    Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Hasta iseniz, yahut yolculukta iseniz, yahut biriniz abdest bozmaktan gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız, su da bulamamışsanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin. Bunun için de yüzlerinizi ve ellerinizi o toprakla meshedin. Allah size bir güçlük çıkarmak istemiyor, fakat sizi temizlemek ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor.
/>  Maide  12    Allah, İsrailoğularından söz almıştı. İçlerinden on iki müfettiş göndermiştik... Allah şöyle demişti: " Ben, muhakkak sizinle beraberim. Namazı dosdoğru kıldığınız, zekatı verdiğiniz, peygamberlerime iman ettiğiniz ve onlara yardımda bulunduğunuz, (mallarınızı) Allah yolunda güzelce sarfettiğiniz takdirde, günahlarınızı mutlaka örter ve sizi altından ırmaklar akan cennetlere korum. Fakat sizden her kim de, bundan sonra küfrederse, dosdoğru yoldan sapmış olur.
/>  Maide  55    Sizin asıl dostunuz Allah'tır, O'nun Resulüdür ve namazlarını kılan zekatlarını veren ve rükû eden müminlerdir. 
/>  Maide  58    Namaza çağırdığınız zaman, onu alay ve eğlence konusu yaparlar. Bu onların, akıllarını kullanmayan bir toplum olmalarından dolayıdır.
/>  Maide  91    Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?
/>  Maide  106    Ey iman edenler! İçinizden birine ölüm (emareleri) geldiği zaman, vasiyet sırasında aranızdaki şahitliğin hükmü, kendi içinizden iki adaletli şahit, yahut yeryüzünde yolculuğa çıkmış iseniz, ölüm (emareleri de) size gelip çatmışsa, sizden olmayan diğer iki şahit tutmaktır. Eğer (bunlardan) şüpheye düşerseniz, namazdan sonra onları alıkorsunuz. Onlar da Allah'a şöyle yemin ederler: "Akraba bile olsa, yemini bir çıkar karşılığı satmayacağız, Allah'ın şahitliğini gizlemeyeceğiz. Aksi halde günahkârlardan oluruz".
/> Enam  72    Bize: "Namazı dosdoğru kılın, Allah'a karşı gelmekten sakının" (diye emredildi), toplanacağınız yer O'nun huzurudur.   
/>  Enam  92    Bu Kitap (Kur'ân), kendinden önceki kitapları tasdik eden, şehirler anası (Mekke) halkını ve çevresindeki bütün insanlığı uyarman için indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Ahiret gününe iman edenler bu Kitab'a da iman ederler ve onlar namazlarına da devamlıdırlar.
/>  Enam  162    De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir.
/>  Araf  170    Kitaba sarılanlara ve namazı kılmaya devam edenlere gelince, biz o iyilerin ecrini hiçbir zaman yitirmeyiz. 
/>  Enfal    Onlar ki, namazı gereği gibi kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah yoluna harcarlar.
/>  Enbiya  73    Onları buyruğumuz altında (insanlara) doğru yolu gösterecek önderler kıldık. Kendilerine hayırlı işler yapmayı, namaz kılmayı, zekat vermeyi vahyettik. Onlar bize kulluk eden kimselerdir.
/>  İnsan  26    Gecenin bir bölümünde de O'na secde et (akşam ve yatsı namazlarını kıl). Hem de O'nu uzun bir gece tesbih et (teheccüd namazı kıl).
/>  Tevbe    Şu haram aylar bir çıktı mı artık o müşrikleri nerede bulursanız öldürün, yakalayın, hapsedin ve bütün geçit başlarını tutun. Eğer tevbe ederler ve namaz kılıp zekatı verirlerse onları serbest bırakın. Muhakkak ki, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.
/>  Tevbe  11    Eğer tevbe ederler, namazı kılarlar, zekatı verirlerse dinde kardeşleriniz olurlar. Biz âyetleri, bilen bir kavme açıklarız. 
/>  Tevbe  18    Allah'ın mescidlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah'dan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır. 
/>  Tevbe  54    İnfakların onlardan kabul olunmamasına sebep, gerçekte Allah'a ve Resulüne inanmamaları, namaza ancak üşene üşene gelmeleri, verdiklerini de ancak istemeye istemeye vermeleridir. 
/>  Tevbe  71    Erkek ve kadın bütün müminler birbirlerinin dostları ve velileridirler. İyiliği emrederler, kötülükten vazgeçirirler, namazı kılarlar, zekâtı verirler, Allah'a ve Resulüne itaat ederler. İşte bunları Allah rahmetiyle yarlığayacaktır. Çünkü Allah azîzdir, hakîmdir. 
/>  Tevbe  84    Ve onlardan biri ölürse asla namazını kılma ve kabirinin başına gidip durma. Çünkü onlar Allah'ı ve Resulünü tanımadılar. Ve fasık olarak can verdiler.
/>  Tevbe  108    O mescit içinde sen kesinlikle namaza durma. Ta ilk gününde temeli takva üzerine kurulan mescit elbette içinde namaz kılmana daha layıktır. Onun içinde günahlarından arınmayı seven kişiler vardır. Allah da arınmış, ak pak olmuş olanları sever.
/>  Yunus  87    Biz Musa ile kardeşine şöyle vahyettik: "Kavminiz için Mısır'da birtakım evler hazırlayın ve evlerinizi kıbleye karşı yapın ve namazı kılın ve müminlere müjde verin."
/>  Hud  87    Dediler ki; "Ey Şu'ayb, atalarımızın taptıklarını terketmemizi veya mallarımızda dilediğimizi yapmaktan vazgeçmemizi sana namazın mı emrediyor? Oysa ki sen yumuşak huylusun ve aklı başında bir adamsın."
/>  Hud  114    Gündüzün her iki tarafında ve gecenin saçaklarında (gündüze yakın olan saatlerinde) namaz kıl! Muhakkak ki, iyilik kötülükleri giderir. Bu ise, düşünebilenlere bir öğüttür. 
/>  Rad  22    Rablerinin rızasını kazanmak arzusuyla sabrederler ve namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli ve açıkça Allah yolunda harcarlar ve çirkinlikleri güzelliklerle yok ederler. İşte bunlar, bu hayatın akibeti kendilerinin olacak olanlardır.
/>  İbrahim  31    (Ey Muhammed!) İman eden kullarıma söyle: "Namazı dosdoğru kılsınlar, alışveriş ve dostluğun olmadığı bir günün gelmesinden önce, kendilerine verdiğimiz rızıktan açık ve gizli (Allah için) harcasınlar."
/>  İbrahim  37    "Rabbimiz! Ben çocuklarımdan bir kısmını namazı dosdoğru kılmaları için, senin Beyti Haram'ının yanında, ekinsiz bir vadiye yerleştirdim. Artık sen de insanlardan bir kısmını onlara meylettir. Ve onları bazı meyvelerle rızıklandır ki şükretsinler.
/>  İbrahim  40    "Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazını dosdoğru kılanlardan eyle! Ey Rabbimiz! duamı kabul et! 
/>  İsra  78    Güneşin batıya kaymasından, gecenin karanlığına kadar (belirli vakitlerde) gereği üzere namazı kıl, bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazında, gece ve gündüz melekleri hazır bulunur.
/>  İsra  79    Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur'ân ile teheccüd namazı kıl, Rabbinin seni bir makamı mahmuda (şefaat makamına) göndermesi kesindir.
/>  İsra  110    (Sen onlara) de ki: İster "Allah" deyin, ister "Rahmân" deyin, nasıl çağırırsanız çağırın. En güzel isimler O'nundur. Namazında sesini pek yükseltme, çok da gizli okuma, orta yolu seç. 
/>  Meryem  31    "Beni, nerede olursam olayım mübarek kıldı. Hayatta bulunduğum müddetçe namaz kılmamı ve zekat vermemi emretti." 
/>  Meryem  55    Ailesine ve çevresine namaz kılmayı ve zekat vermeyi emrederdi ve Rabbinin katında hoşnutluğa ermişti. 
/>  Meryem  59    Sonra bunların ardından öyle bir nesil geldi ki, namazı terkettiler, heva ve heveslerine uydular; onlar bu taşkınlıklarının karşılığını mutlaka göreceklerdir. (Cehennemdeki "Gayya" vadisini boylayacaklardır.)
/>  Taha  14    Şüphesiz ben Allah'ım, benden başka hiçbir ilâh yoktur. Onun için bana kulluk et ve beni anmak için namaz kıl. 
/>  Taha  132    (Ey Muhammed!) Ehline namaz kılmalarını emret, kendin de ona sabırla devam et. Biz senden bir rızık istemiyoruz. Seni biz rızıklandırırız. Güzel akibet takva sahiplerinindir.
/>  Hac  35    Ki Allah anıldığı vakit onların kalpleri titrer. Onlar başlarına gelene sabreden, namaz kılan kimselerdir. Kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcarlar.
/>  Hac  41    Onlar (o müminlerdir) ki, eğer kendilerini yeryüzünde iktidar mevkiine getirirsek namazı kılarlar, zekatı verirler, iyiliği emrederler ve fenalığı yasak ederler. Bütün işlerin sonu sırf Allah'a âittir.
/>  Hac  78    Allah uğrunda gerektiği gibi cihad edin. Sizi o seçmiş, babanız İbrahim'in yolu olan dinde sizin için bir zorluk kılmamıştır. Daha önce ve Kur'ân'da, Peygamberin size şahid olması, sizin de insanlara şahid olmanız için, size müslüman adını veren O'dur. Artık namaz kılın, zekat verin, Allah'a sarılın. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip ve ne güzel yardımcıdır!
/>  Müminun    Onlar ki, namazlarında huşû içindedirler,
/>  Müminun    Ve onlar ki, namazlarını muhafaza ederler,
/>  Nur  37    Birtakım insanlar (Allahı tesbih ederler) ki, ne ticaret ne de alış veriş onları Allah'ı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoymaz. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar. 
/>  Nur  56    Hem namazı kılın, zekatı verin ve peygambere itaat edin ki rahmete eresiniz. 
/>  Nur  58    Ey iman edenler! Ellerinizin altında bulunan (köle ve cariyeleriniz) ve içinizden henüz erginlik çağına girmemiş olanlar, sabah namazından önce, öğleyin soyunduğunuz vakit ve yatsı namazından sonra (yanınıza gireceklerinde) sizden üç defa izin istesinler. Bunlar mahrem halde bulunabileceğiniz üç vakittir. Bu vakitlerin dışında ne sizin için, ne de onlar için bir mahzur yoktur. (Birbirinizin yanına girip çıkabilirsiniz.) İşte Allah, âyetlerini size böyle açıklar. Allah her şeyi bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
/>  Şuara  218    O ki, (gece namaza) kalktığın zaman seni görüyor.
/>  Neml    Ki o (müminler) namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve ahirete de kesin olarak iman ederler.
/>  Ankebut  45    Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.
/>  Rum  31    Başkasından geçerek hep O'na gönül verin ve O'ndan sakının. Namaza devam edin ve müşrilerden olmayın.
/>  Lokman    Onlar, namazı kılarlar, zekatı verirler, âhirete de kesin olarak inanırlar.
/>  Lokman  17    "Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten sakındır. Başına gelenlere sabret, çünkü bunlar, azmi gerektiren işlerdendir."
/>  Ahzab  33    Hem vakarınızla evlerinizde durun da önceki cahiliyet devrinde olduğu gibi süslenip çıkmayın. Namazı kılın, zekatı verin. Allah ve Resulü'ne itaat edin. Ey ehli beyt! Allah sizden kiri gidermek ve sizi tertemiz, pampak yapmak istiyor.
/>  Fatır  18    Hem günah çeken bir kimse, başkasının günahını çekmeyecek; yükü ağır basan, onun yüklenilmesine çağırsa da ondan bir şey yüklenilmeyecek, isterse bir yakını olsun. Fakat sen ancak o kimseleri sakındırısın ki, gaybda Rablerinin korkusunu duyarlar, namazı dürüst kılarlar. Temizlenen de sırf kendisi için temizlenir. Nihayet dönüş Allah'adır.
/>  Fatır  29    Allah'ın kitabını okuyan, namazı kılan ve kendilerine verdiğimiz rızıktan gizli ve açık olarak verenler, kesinlikle batma ihtimali olmayan bir ticaret umarlar. 
/>  Yasin  50    O zaman bir vasiyette bile bulunamazlar. Ailelerine de dönemezler. 
/>  Şura  38    Onlar, Rablerinin davetini kabul ederler ve namazı dosdoğru kılarlar. Onların işleri de kendi aralarında bir istişare iledir. Kendilerine verdiğimiz rızıktan onlar Allah yolunda harcarlar. 
/>  Kaf  39    Ey Muhammed! Onların söylediklerine karşı sabret. Güneşin doğuşundan önce (sabah namazını) ve batışından önce de (öğle ve ikindi namazalarını kılarak) Rabbini Hamd ile tesbih et.
/>  Kaf  40    Geceleyin (akşam ve yatsı namazlarını kılarak), namazlardan sonra da (vitir ve nafile kılarak) O'nu tesbih et.
/>  Rahman  35    Üzerinize ateşten alev ve duman gönderilir, kendinizi savunamazsınız.
/>  Mücadele  13    Gizli (özel) bir şey konuşmanızdan önce sadaka vermekten korktunuz da mı yerine getirmediniz? Fakat Allah da sizi affetti. Şu halde namazı kılın, zekatı verin, Allah'a ve Resulüne itaat edin. Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır.
/>  Cuma    Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrıldığı(nız) zaman, Allah'ı anmaya koşun, alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.
/>  Cuma  10    Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan (nasibinizi) arayın. Allah'ı çok anın ki kurtuluşa eresiniz.
/>  Mearic  22    Ancak namaz kılanlar bunun dışındadır.
/>  Mearic  23    Onlar ki namazlarını sürekli kılarlar.
/>  Mearic  34    Namazlarına devam ederler.
/>  Müzzemmil    Gecenin birazı hariç olmak üzere geceleyin kalk (namaz kıl).
/>  Müzzemmil  20    Rabbin, senin gecenin üçte ikisinden daha azında, yarısında ve üçte birinde kalktığını, seninle beraber bulunanlardan bir topluluğun da böyle yaptığını biliyor. Gece ve gündüzü Allah takdir eder. O, sizin onu sayamayacağınızı bildi de sizi affetti. Bundan böyle Kur'ân'dan size ne kolay gelirse okuyun. Allah, içinizden hastalar, yeryüzünde gezip Allah'ın lütfunu arayan başka kimseler ve Allah yolunda savaşan daha başka insanlar olacağını bilmiştir. Onun için Kur'ân'dan kolayınıza geldiği kadar okuyun, namazı kılın, zekatı verin ve Allah'a güzel bir borç verin (Hayırlı işlere mal sarfedin). Kendiniz için gönderdiğiniz her iyiliği, Allah katında daha hayırlı ve sevapça daha büyük olarak bulacaksınız. Allah'tan bağış dileyin. Kuşkusuz Allah bağışlayandır, merhamet edendir.
/>  Müddessir  43    Suçlular der ki: "Biz namaz kılanlardan değildik."
/>  Kıyamet  31    Fakat o, ne sadaka verdi, ne namaz kıldı. 
/>  Ala  15    Rabbinin adını anıp namaz kılan.
/>  Alak    Namaz kıldığı zaman, bir kulu engelleyeni gördün mü? 
/>  Alak  10    Namaz kıldığı zaman, bir kulu engelleyeni gördün mü?
/>  Beyyine    Halbuki onlar, dini sadece Allah'a tahsis ederek, Allah'ı birleyerek, ancak Allah'a ibadet etmekle, namazı kılmakla ve zekatı vermekle emrolunmuşlardır. İşte dosdoğru din budur.
/>  Maun    Vay haline o namaz kılanların ki,
/>  Maun    Kıldıkları namazın değerine aldırış etmezler. 
/>  Kevser    Öyleyse Rabb'in için namaz kıl ve kurban kes. 
/> Elmalılı Hamdi Yazır
/>
/>Arkadaşlar sadece mealleriyle yetinmeyelim, tefsirlerine bakalım. İnternet gibi bir nimet var elimizde, herşey bir tıklama kadar yakın bize. Unutmayalım hesap gününde bunların hesabını vereceğimizi. Selam ve dua ile.

Devrim

 • Ziyaretçi
Ynt: Kur'an-ı Kerim'de Namaz ile ilgili ayetler
« Yanıtla #1 : Temmuz 14, 2007, 04:43:28 ÖS »
eyw saolasın güzel paylaşım olmuşta. Dini bir bölüm açılmalı ya böyle serbest kürsüde olmazki::::(
/>neyse sağol emeğine sağlık

Çevrimdışı dawetsiz_

 • murattttttt
 • Takılan Üye
 • ***
 • İleti: 147
 • Site puanı: 12
 • 12. adamız 12 kişi kalsakta burdayız... TATANGALAR
Ynt: Kur'an-ı Kerim'de Namaz ile ilgili ayetler
« Yanıtla #2 : Temmuz 14, 2007, 06:14:31 ÖS »
hepsine inandık tasdik ettik. eline saglık biz bilgilendirdigin için
Neden bu kadar zor seni sevmek ve bulamamak dokunmak istedikçe uzaklaşmak düşündükçe unutmak neden bu kadar zor seni sevdiğim halde söyleyememek hep birşeyler gizlemek sana sahip olacağım yerde seni kaybetmek...

Çevrimdışı sehlenur

 • Herkes Kaderine boyun eğmeli(mi??)!!
 • GencSau Demirbaşı
 • ******
 • İleti: 1555
 • Site puanı: 173
Ynt: Kur'an-ı Kerim'de Namaz ile ilgili ayetler
« Yanıtla #3 : Temmuz 14, 2007, 06:16:32 ÖS »
eyw saolasın güzel paylaşım olmuşta. Dini bir bölüm açılmalı ya böyle serbest kürsüde olmazki::::(
/>neyse sağol emeğine sağlık
/>
açılsın devrim arkadaşım bundan rahatsız olanlar rahatlar. bizde oraya kaydırırız. ;)
/>teşekkürler arkadaşım üşenmemiş yazmışsın. ne güzel... :)

Çevrimdışı HAKAN_D

 • GencSau Demirbaşı
 • ******
 • İleti: 815
 • Site puanı: 59
 • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE....!!!
Ynt: Kur'an-ı Kerim'de Namaz ile ilgili ayetler
« Yanıtla #4 : Temmuz 14, 2007, 06:47:09 ÖS »
eyw saolasın güzel paylaşım olmuşta. Dini bir bölüm açılmalı ya böyle serbest kürsüde olmazki::::(
/>neyse sağol emeğine sağlık
/>
 
/>
/>neden olmasın  burası  serbest  kürsü  değil mi..?ayrıca  dını bir  bölüm açılsa mutlu olurum ama  neden  serbest kürsüde  bu konunun olması bazılarını rahatsız  edıyor  anlamaıdm....

/>                                NE MUTLU TÜ

s_tuba

 • Ziyaretçi
Ynt: Kur'an-ı Kerim'de Namaz ile ilgili ayetler
« Yanıtla #5 : Temmuz 16, 2007, 07:46:36 ÖS »
eyw saolasın güzel paylaşım olmuşta. Dini bir bölüm açılmalı ya böyle serbest kürsüde olmazki::::(
/>neyse sağol emeğine sağlık
/>
 
/>
/>serbest kürsüde olmaz derken?? eğer konunun bi uygunsuzluğu olsaydı şimdiye kadar kilitlenirdi ya da ben veya bu yazıyı yazan arkadaşım veya diğer dini yazılar yazan arkadaşlar uyarı alırdı.. rahatsız olmana üzüldüm..
/>
/>
/>
/> paylaşım için sağol arkadaşım.. ALLAH razı olsunn...

Çevrimdışı bahar

 • GencSau Demirbaşı
 • ******
 • İleti: 2023
 • Site puanı: 282
Ynt: Kur'an-ı Kerim'de Namaz ile ilgili ayetler
« Yanıtla #6 : Temmuz 17, 2007, 07:37:47 ÖÖ »
eyw saolasın güzel paylaşım olmuşta. Dini bir bölüm açılmalı ya böyle serbest kürsüde olmazki::::(
/>neyse sağol emeğine sağlık
/>
istek ve görüşlerde belirtildi yetkililer bi cevap verir inş.
/>
/>bu arada paylaşım için çok çok teşekkürler ellerine kollarına sağlık +1 az bile ama...

Çevrimdışı gökçekimi

 • Yerçekimine inat Gökçekimi...
 • Katılan Üye
 • ****
 • İleti: 248
 • Site puanı: 77
 • Önce taklit, sonra tahkik.
Ynt: Kur'an-ı Kerim'de Namaz İle İlgili Ayetler
« Yanıtla #7 : Ekim 22, 2008, 06:10:50 ÖS »
Allah razı olsun... Elinize sağlık.

Çevrimdışı ssuda

 • bıkmamış ve bıkmayacak kendiyle savaşmaktan!
 • Katılan Üye
 • ****
 • İleti: 281
 • Site puanı: 35
Ynt: Kur'an-ı Kerim'de Namaz İle İlgili Ayetler
« Yanıtla #8 : Ekim 23, 2008, 11:07:11 ÖÖ »
Rabbim ebeden razı olsun...güsel bir hatırlatma olmuş..
''Tesadüfler sonucu bir canlı hücresinin meydana gelmesi,
/>
/>Bir hurda yığınına isabet eden kasırganın savurduğu parçalarla
/>
/>Tesadüfen bir BOEİNG 747 uçağının oluşması kadar imkansızdır.''

Çevrimdışı mihmandar

 • GencSau Demirbaşı
 • ******
 • İleti: 1743
 • Site puanı: 214
Ynt: Kur'an-ı Kerim'de Namaz İle İlgili Ayetler
« Yanıtla #9 : Mart 24, 2009, 07:15:02 ÖS »
Müddessir  43    Suçlular der ki: "Biz namaz kılanlardan değildik." müthiş çarpıcı,
/>son ayetler tokat gibi iniyor,
/>bu kadar çok namazla ilgili ayeti bir arada görmek heyecan verici,
/>Allah razı olsun..

Seo4Smf Tagleri:
 


Facebook Comments