Gönderen Konu: Hoşgeldin Özgürlük Elçisi  (Okunma sayısı 1050 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enis_karaca

• Her lafa verilecek cevabım ,elbette vardır...Lakin suskunluğum korkumdan değil,asaletimdendir...
  • Emektar Üye
  • *
  • Site puanı: 92
  • Sen Rahat Ol; Ben Ayarlıcam :)
  • Fakülte: İşletme Fakültesi
  • Kayıt Dönemi: 2007
Hoşgeldin Özgürlük Elçisi
« : Aralık 27, 2010, 03:50:50 ÖÖ »

/>
/>"Dökme Kurşun" operasyonu sonrası ambargo altında tutulan Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıktığı Akdeniz'de İsrail komandolarının saldırısına uğrayan "Mavi Marmara" 7 ay sonra İstanbul'a döndü. 9 şehidin fotoğrafıyla demir aldığı Sarayburnu Limanı'na yanaşan gemi, havai fişekler, Filistin bayrakları ve gözyaşları arasında "Hoşgeldin özgürlük elçisi" nidalarıyla karşılandı.
/>
/>   
/>
/>Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım, sloganıyla İsrail ambargosu altında bulunan Gazze'ye giderken uluslararası sularda İsrail'in saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisi, İstanbul'a geldi. Mavi Marmara, 31 Mayıs'ta kanlı baskına uğradıktan sonra önceki gece saat 01.30 sıralarında resmi işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çanakkale'deki Kepez Limanı'ndan İstanbul'a doğru yola çıktı. 9 Gazze gönüllüsünün şehit olduğu baskının izlerini taşıyan yardım gemisi, dün saat 13.00'te 7 ay önce Gazze'ye gitmek üzere denize açıldığı Sarayburnu Limanı'na yanaştı.
/>
/>7 AY SONRA YUVASINDA
/>
/>Mavi Marmara, Gazze'ye yardım konvoyunu organize eden İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Sarayburnu'nda düzenlenen törenle karşılandı. Törene İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Başpiskopos Hilarion Capucci, baskında şehit edilen barış gönüllülerinin aileleri ve gemide yolculuk yapan yerli ve yabancı aktivistlerin yanı sıra binlerce kişi katıldı. Ellerinde Filistin bayraklarını taşıyanlar, sabahın erken saatlerinden itibaren Sarayburnu'nu doldurdu. Bazı vatandaşlar, Sarayburnu'na deniz yoluyla ulaştı. Mavi Marmara'yı denizde balıkçı gırgırları karşıladı. Tören alanının girişine ve sahneye de Mavi Marmara şehitlerinin fotoğrafları asıldı.
/>
/>GÖZYAŞLARI İLE KARŞILANDI
/>
/>Sarayburnu'nu tıka basa dolduran vatandaşlar, hep bir ağızdan 'Mavi Marmara' şarkısını söyleyerek yardım gemisine "HOŞ GELDİN" dedi. "Mavi Marmara" gemisinin Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Genel Müdürlüğü'ne bağlı 2 römorkör eşliğinde Boğaz'a girişinde Galata Köprüsü üzerinde havai fişekler patlatıldı. Üzerinde şehitlerin fotoğraflarını taşıyan geminin limana yanaşması sırasında vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.
/>
/>KENDİ KAPTANI DÜMENDEYDİ
/>
/>"Mavi Marmara" gemisinin üzerine saldırıda şehit olanların resimlerinin de asılı olduğu görüldü. 'Mavi Marmara'yı Sarayburnu Limanı'na yine baskın dehşetini yaşayan geminin kaptanı Mahmut Tural yanaştırdı. İsrail komandolarının sahnelediği vahşeti yaşayan mürettebat da "Mavi Marmara" ile birlikte Çanakkale'den İstanbul'a geldi.
/>
/>GELİŞİNİ KULAÇ ATARAK KUTLADI
/>
/>Milli yüzücü Alper Sunaçoğlu ve ekibi de Mavi Marmara'yı Boğaz sularında kulaç atarak karşıladı. Anamur-Girne arasını 26 saat 15 dakika kafessiz yüzerek dünya rekoru kıran milli yüzücü Sunaçoğlu ve ekibi, Sarayburnu'ndan denize atlayarak Mavi Marmara gemisinin İstanbul'a gelişini yüzerek kutladı.
/>
/>Katliamın belgesi silinmedi
/>
/>"Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım" sloganıyla 37 ülkeden 578 aktivist ile 22 Mayıs'ta Sarayburnu'ndan yola çıkan Mavi Marmara, 31 Mayıs sabahı İsrail'in ölüm timi olarak adlandırılan Shayetet-13 komandolarının kanlı saldırısına uğramıştı. Saldırıda 9 Türk şehit olurken, 54 aktivist de yaralanmıştı. Gemi, İsrail'in Aştod Limanı'na çekilirken, kanlı baskını gerçekleştiren İsrail, Türkiye'nin baskıları sonucu filodaki tüm aktivistleri 24 saat sonra serbest bırakmak zorunda kalmıştı. Uluslararası sularda yaşanan katliamdan 69 gün sonra 7 Ağustos 2010 tarihinde Türkiye'ye teslim edilen Mavi Marmara gemisi, İskenderun Limanı'nda tamir ve bakıma alınmıştı. Sadece motor kısmı tamir edilen Mavi Marmara'daki kan ve kurşun izleri ise, yaşanan katliamın bir belgesi olması açısından silinmemişti.
/>
/>Gazze direnişi büyük bir onurdu
/>
/>Karşılama töreninde "gazi komutan, geminin kumandanı" olarak anons edilen İHH İnsani Yardım Genel Başkanı Bülent Yıldırım yaptığı konuşmada, gemide gösterdikleri direnişi "büyük bir onur" olarak değerlendirdi. İsrailli askerlerin kendilerin atom bombası hariç her şeyle saldırdıklarını anlatan Yıldırım, "Şimdi bizden uzak durun diyorlar. Siz Gazze'den, Filistin'den uzak durun, biz de sizden uzak duralım" dedi. Mavi Marmara gemisini turnusol kağıdına benzeten Yıldırım, dünyada mazlum neredeyse geminin de oraya gideceğini, dokunanın da yanacağını ifade etti. "9 Şehide 9 Eser" kampanyası başlattıklarını da vurgulayan Bülent Yıldırım, Arap ülkelerinden buna katkıda bulunmasını da istedi.
/>
/>Geri durursak yazıklar olsun
/>
/>İsrail aleyhine sloganların atıldığı törende konuşan Başpiskopos Hilarion Capucci de, ambargoyu kaldırıp Gazze'yi kurtarmak için geldiklerini söyledi. İsrail'in kendilerini korkutmak istediklerini; ama geri durmayacaklarını söyleyen Hilarion Capucci, "Geri durursak bize de yazıklar olsun. 32 senedir uzak olduğum Kudüs'ü inşallah tekrar görürüm" dedi.
/>
/>Burada şehit oldular
/>
/>Gemiye çıkan vatandaşlar, İsrail komandolarının kurşunlarıyla öldürülen şehitlerin fotoğraflarını okşayarak gözyaşı döktü. Mavi Marmara, Sarayburnu'nda bir hafta boyunca vatandaşların ziyaretine açık olacak. Gemi daha sonra Tuzla Tershanesi'ne çekilecek. Burada geminin tamir ve bakımına devam edilecek. Mavi Marmara, talep olması halinde başka ülkelere de gönderilerek, Filistin'de yaşanan ambargonun sürekli gündemde tutulması sağlanacak.
/>
/>Marmara'yı Furkan'ı bekler gibi bekledik
/>
/>Mavi Marmara baskınında şehit olan 9 kişinin yakınları platforma çıkarak karşılama törenine gelenleri selamladı.
/>
/>Törende aileler adına konuşan Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan, şehitlerin ruhlarının gemiyle birlikte geldiğini söyledi. Oğlunu yolcu ederken böyle bir konuşma yapacağını düşenmediğini anlatan baba Doğan, "Şehitlerimiz direnişçi değildi, silahlı değildi. Amaçları insani yardım ulaştırmaktı. Furkan'ın ömrü yardımlarla, başkalarının dertlerini dert edinmeyle geçti. Bizler de kutlu eylemi sürdürmeliyiz. Yoksulun, mazlumun yanında olmalıyız" dedi.
/>
/>ABD KURŞUNLARI İLE ÖLDÜ
/>
/>Mavi Marmara'yı annesinin Furkan'ı beklediği gibi beklediklerini söyleyen Doğan şöyle konuştu: "Furkan, ABD vatandaşı olmasına rağmen ABD onu sahiplenmedi. Dahası Furkan, ABD kurşunları ile öldürüldü. Çünkü İsrail'e o silahları ABD sattı. Furkan'ı size saatlerce konuşsam anlatamam. Furkan ve arkadaşları ambargonun kaldırılması için bedel ödedi. Zaten giderken de 'Birilerinin bedel ödemesi gerekiyor' diyerek gitti. Herkes sevdikleri ile beraberdir. Furkan da Cennet'te şehit arkadaşlarıyla beraber."

/>
/>
/> Burcu Esmersoy Üzülmesin. O Hep Gülümsesin. Bize Sporu Sevdirsin.

Çevrimdışı cotanaklar--28

• Bazen dünyanın en zor mesleğidir. Kendi duygularına tercüman olmak...
  • Bölüm Yetkilisi
  • Site puanı: 42
  • Fakülte: Teknik Eğitim Fakültesi
  • Kayıt Dönemi: Mezun
Ynt: Hoşgeldin Özgürlük Elçisi
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2010, 05:14:48 ÖS »
hoşş geldinn keşke o kardeşlerimize bişe olmamış olsaydı :(
çօէռĸlﻪг

Seo4Smf Tagleri:

Facebook Comments