Gönderen Konu: Güneş Dil Teorisi 2  (Okunma sayısı 1040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

malummat

  • Ziyaretçi
Güneş Dil Teorisi 2
« : Eylül 07, 2009, 08:47:56 ÖS »
1936 yılında düzenlenen 3. Dil Kurultayı, bütün dillerin Türkçe kökenli olduğu savını, Güneş Dil Teorisi ile açıklamaya çalışıyordu.
/>Kemal Atatürk’ün adı da aslında ‘Mamal’dı, Türkçe ‘kale’ demekti! Üçüncü Türk Dil Kurultayı’ kitabının bir buçuk sayfalık ‘başlangıç’ yazısında altı defa ‘Ulu önder Kamal Atatürk’ deniliyordu.
/>Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin kurulmasındaki amaçlardan biri bu teoriyi geliştirmekti. Atatürk, Türkleri aşağılayan Avrupa-merkezli teorilere tepki olarak bu teorinin araştırılmasını istemişti. Aynı zamanda bütün dillerin Türkçe kökenli olduğunu ispat ederek dilimizdeki Osmanlı Türkçesine ait kelimelerin tasfiye edilmesi, dilin fakirleştirilmesini önlemeyi amaçlıyordu.
/>Çıkmaz sokağı gören Atatürk de Güneş Dil Teorisi’ni unutulmaya terk etti. Acı olan o zamanki ‘aydın’ ve ‘bilgin’lerin bu kadar savrulmasıdır. Hem uydurma dilciliğin hem de Güneş Dil Teorisi’nin şampiyonlarından İbrahim Necmi Dilmen, Atatürk ölünce Güneş Dil Teorisi’ni ders programından çıkarıverdi. Sebebi sorulduğunda verdiği cevap, dönemin karakterini belirtmek bakımdan hazindir: “Güneş öldükten sonra onun teorisi mi kalır?!”
/>(Geoffrey Lewis, The Turkish Language Reform, A Catastrophic Succes, sf. 72)

Seo4Smf Tagleri:
 


Facebook Comments