Gönderen Konu: Graham Bell’den Günümüze: Akıllı Telefonların Tarihçesi  (Okunma sayısı 1300 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı s_tuba

  • Katılan Üye
  • ****
  • İleti: 153
  • Site puanı: 14
  • Kil vehet fi nasibu!!!
  • Fakülte: Eğitim Fakültesi
  • Kayıt Dönemi: Mezun

/>
/>
/>1710: Genç mühendis Alexander Graham Bell, ofiste bir şeylerin eksik olduğunu farkederek telefonu icad etti. Bell’in akıllı bir insan olduğu bu icatla tescillendi. Telefonun aklıyla ilgili herhangi bir yorum yapılmadı.
/>
/>1961: Taksim'de Anılar İşhanı'nın 2.katında yer alan Balova Müteahhitlik yazıhanesine bağlatılan telefon, çevrede ondan daha kompleks bir alet olmadığından "ilk akıllı telefon" ünvanını aldı.
/>
/>1976: Çektiği Burdur Barajı şantiye fotoğraflarını acilen İstanbul'daki merkeze yetiştirmesi gereken İnşaat Mühendisi Fethi Gürler, resimleri telefonla yollamaya çalışan ilk beyaz yakalı çalışan oldu: "Abi şimdi bak ortada baraj var, hayal et, 20 metre kadar çıkmışız. Onun solunda köprü, köprünün hemen bitiminde bi ağaç var. Çiziyorsun di mi?"
/>
/>1984: Çalışanlarının sürekli olarak merkez ofisle temas halinde olmasını sağlamaya çalışan Yeni Çankaya Haber Gazetesi, her muhabirine ipe bağlanmış büyük jeton dağıttı. İp sayesinde konuşmadan sonra geri çekilebilen jeton, gazeteye 2 ay daha çıkacak kadar maddi kaynak sağlamasının yanısıra, çok sonraları ortaya çıkacak "Şirket içi sınırsız tarife" ve "Bas konuş" gibi özelliklerinin de temelini attı.
/>
/>1991: Ülkemize gelen ilk cep telefonlarını yönetici kadrosuna dağıtan Evele Holding A.Ş., dağıtım sırasında kafasına telefon isabet eden 2 müdürünü toprağa verdi. Yapılan otopsi sonucunda, müdürlerin pekmezlerinin aktığı tespit edildi.
/>
/>1996:
Cezmi Uzun, ofis tuvaletinde cep telefonundan oyun oynayarak mesai doldurmayı akıl eden ilk beyaz yakalı olarak tarihteki yerini aldı.
/>
/>2000: Fotoğraf makinelerinin telefonlara entegre edilmesiyle beraber insanlar sevdiklerini pixel pixel inceleme imkanı buldu. Ofisteki arkadaşlar blur çıkınca, yan masadaki o kızı, mahalledeki arkadaşa ayarlama hayalleri zora girdi.
/>
/>2003: E-mail atabilen ilk cep telefonunun ortalama asistan maliyetinden pahalıya gelmesi sebebiyle maillerin bir süre daha Nuray Hanımlar, Fatma Kızımlar tarafından atılmasına karar verildi.
/>
/>2004: Polifonik melodi teknolojisi ile dibe vuran cep telefonu dünyası, daha akıllısını icat etme kararı aldı.
/>
/>2005: Faks çekebilen, mail atabilen, internette surf yapabilen, Office dosyalarını açabilen 1.nesil akıllı telefonların en çok "Ya bak bak arayanın fotoğrafını gösteriyo, dur seni çekiyim de, sen arayınca o resim çıksın" özelliği beğenildi.
/>
/>2006: Şirket içi ilk 3G görüntülü görüşme, Uzman Yardımcısı Serkan Ağan’ın net görünen suratı ve Genel Müdür Rıfat Bilgin'in kulağı arasında gerçekleşti.
/>
/>2007: Aylık gelirinin 8 katını vererek akıllı cep telefonu alan Saim Gürler, bu alanda yeni Türkiye rekorunun da sahibi oldu.
/>
/>2008: Hangisi daha akıllı tartışmasında yumruklar konuştu...
/>
/>2009: "Ya bu aynısı işte, artı bir de televizyonu var bunun" olarak tanıtımı yapılan Çin malı akıllı telefonlar, ejderha desenli gömlek ve sivri burunlu ayakkabılarla birlikte menü halinde satılmaya başlandı.
/>
/>2011: Kendi kullandığından farklı bir marka akıllı telefonda SMS menüsünü bulmaya çalışan Çağatay Akıncı, ofiste fenalaştı.
/>
/>2012: Beyaz yakalıların akıllı cep telefonu ihtiyaçlarını gidermeyi görev bilen Turkcell, Profesyoneller Kulübü üyeleri için "HTC Desire X alana, 3 ay 1 GB internet hediye" kampanyasını başlattı.
/>

 


Facebook Comments