Gönderen Konu: Gelin Türkçeyi Yok Edelim!  (Okunma sayısı 3232 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı omar

• Ölümün bizi nerde bekledigi belli degil, iyisimi biz onu her yerde bekleyelim..
  • GencSau Demirbaşı
  • Site puanı: 363
  • tohum çatlarda bilmem kafa nasıl ÇATLAMAZ..
    • www.adakampus.com
Ynt: Gelin Türkçeyi Yok Edelim!
« Yanıtla #10 : Mayıs 29, 2009, 12:48:06 ÖS »
dipnot : bir dilde ki argo o dilin zenginliğini gösterir. kiminize göre saçma gelebilr ama durum böyle.
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2009, 12:50:30 ÖS Gönderen: omar »

Çevrimdışı recai

• Harbi GencSau lu
  • Site puanı: 15
« Yanıtla #11 : Mayıs 29, 2009, 03:42:21 ÖS »
Bende şunu demek isterim ki tabiki dilin içinde argo dediğimiz sokak ağızı elbette olacaktır; ancak bu konuşma 7 yaşındaki çocuk ile 70 yaşındaki dedenin birbirini anlamasına engel oluyorsa bunda bir sorun vardır. Yani bir dilde önemli olan kelimelerin herkesçe aynı anlamların yüklendirilmesidir.

Çevrimdışı iskoçya

• İnsanlarla öyle iyi geçininiz ki düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasın...
  • GencSau Demirbaşı
  • Site puanı: 595
« Yanıtla #12 : Haziran 07, 2009, 10:05:31 ÖS »
Gelin 

Çevrimdışı Menelasséperya Elendil

• GencSau Demirbaşı
  • Site puanı: 47
  • Kayıt Dönemi: Mezun
« Yanıtla #13 : Haziran 07, 2009, 10:23:52 ÖS »
Bende şunu demek isterim ki tabiki dilin içinde argo dediğimiz sokak ağızı elbette olacaktır; ancak bu konuşma 7 yaşındaki çocuk ile 70 yaşındaki dedenin birbirini anlamasına engel oluyorsa bunda bir sorun vardır. Yani bir dilde önemli olan kelimelerin herkesçe aynı anlamların yüklendirilmesidir.
/>

/>Benim de söylemek istediğim bu . Örnekleri yanlış seçmiş olabilirim ama demek istediğim bu.  ::)
/>
/>
Gelin 
/>

/>Geldik iskoç abi 
Alıntı yapılan: ?
Hocam alenen iki mesaj alt alta yazanları, konuyu dağıtarak sohbet edenleri gördüm.
Alıntı yapılan: Menelasséperya Elendil
İyi bak, GencSaü Üyesi yapmaz öyle şey!

Çevrimdışı Head Cutter

• UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS
  • Yasaklı
  • *
  • Site puanı: 0
  • UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS
    • UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS
« Yanıtla #14 : Haziran 09, 2009, 06:22:15 ÖS »
Bugün bu konu hakkında okuduğum güzel bir yazıdan hoşuma giden güzel bir kesit...
/>
/>
/>"11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan "Divan-ı Lügat'it Türk" adlı eserde yer alan kelime sayısının 8 bin 624 olduğu bilinmektedir. Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından hazırlanan Türkçe sözlüğün 1999'daki 9. basımındaki kelime sayısı ise 75 bin ile sınırlıdır. Oysa İngilizce olarak basılan "The Oxford English Dictionary" adlı sözlüğün kelime sayısı 500 binin üzerindedir. İngiliz dilinde "önemli" sözcüğü için otuzun üstünde yaklaşık eşanlam (important, significant, profound, crucial, vs.) bulabilirken Türkçemizde ancak zorlayarak sekiz tane karşılık (önemli, ciddi, mühim, vs.) bulabiliyoruz. Sanırım TDK tarafından basılan sözlük tekrar süzgeçten geçirilse örneğin gün adlarından çarşamba ve perşembenin Farsçadan, cumanın Arapçadan, şubat, nisan, haziran, temmuz aylarının isimlerinin Süryani dilinden, mart, mayıs ve ağustos aylarının isimlerinin Latinceden, eylül ayının isminin de Arapçadan alındığı fark edilecektir. Bunları da ayıklamaya kalkarsak korkarım Türkçe kelime sayısı daha da aşağılara inecektir. "
/>
/>
/>
/>Yazının tamamı için:
/>http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=856811&title=yorum-dr-yakup-cetin-turkceyi-yozlastirmadan-korumak
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2009, 06:23:46 ÖS Gönderen: Eritroblastosis fetalis »
UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS UnS

Çevrimdışı sehlenur

• Herkes Kaderine boyun eğmeli(mi??)!!
  • GencSau Demirbaşı
  • Site puanı: 173
« Yanıtla #15 : Haziran 14, 2009, 07:07:32 ÖS »

/>cüneyt'in çabasını görmemek imkansız. bir kere daha teşekkürler cüneyt :)
/>
/>ama bu bölüm altında cüneyt,burak ve seda ile ( bu üç kişi daha bir fazla gözüme çarptı), aynı fikirde olan nedense çok az insan var gibi geldi. genel olarak diğer konulara baktığımda, " burada böyle yazmak daha kolay"," ben böyle yazarak daha mutlu oluyorum"," burada böyle yazıyor olmam, Türkçeyi katlettiğim anlamına gelmiyor ki", "amaan yazarken noktalama işaretine mi dikkat edilir" gibi çok fazla tepki var.
/>
/>her şeyin düzeleceğini ummak biraz hayalcilik olur sanırım. o yüzden, en azından "w" yerine "v, "q" yerine "k", "janım" yerine "canım"," gidiorum" yerine "gidiyorum" yazmayı öğrenebilirsek ne mutlu bize :)
/>
aynen katılıyorum O0

Çevrimdışı eLViRa61

• Seni bana anlatan o masalı her gece odama kapanıp saatlerce dinledim
  • GencSau Demirbaşı
  • Site puanı: 178
  • ***PiSKaNeV*** Eskiler Tanır Yeniler Örnek Alır...
    • WebAslan
« Yanıtla #16 : Haziran 14, 2009, 07:09:53 ÖS »
Söylenecek Söz Yok Kaldıralım Demiyor Zaten Yavas Yavas Kaldırıyolar Asqım Pepeim Seni choq seviyoyum...pff gibi gibi türkcemizi katlediyolar...

/>
/>Kavgalar Ve Zor Yaşam Sebeb Geçim Sıkıntısı Bir İş Bir Evdi Sadece Mutluluk Takıntısı

Seo4Smf Tagleri:

Facebook Comments