Gönderen Konu: Avrupa'nın ilk 'gay' camisi Fransa'da  (Okunma sayısı 946 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı s_tuba

• Katılan Üye
  • Site puanı: 14
  • Kil vehet fi nasibu!!!
  • Fakülte: Eğitim Fakültesi
  • Kayıt Dönemi: Mezun
Avrupa'nın ilk 'gay' camisi Fransa'da
« : Kasım 30, 2012, 09:54:54 ÖS »

/>Avrupa'nın ilk "gay friendly", yani eşcinsel ve LGBT (lezbiyen-gay-biseksüel-transseksüel) Müslümanlara açık camisi bugün Fransa'da hizmete girdi.
/>   
/>Kayhan KARACA
/>ntvmsnbc
/>Güncelleme: 16:56 TSİ 30 Kasım. 2012 Cuma
/>
/>Fransız medyası tarafından "ilerici cami" olarak tanımlanan ibadethane "Fransa Eşcinsel Müslümanları Derneği" (HM2F) tarafından açıldı. Cami, kalıcı bir mekan bulunana kadar şimdilik başkent Paris'in doğu banliyösünde Budist tapınağı olarak kullanılan bir evde hizmet verecek.
/>
/>Haber, Avrupa'nın en kalabalık Müslüman nüfusunu topraklarında barındıran Fransa'da oldukça yankı yaratmış durumda. HM2F derneğinin 35 yaşındaki Cezayir kökenli kurucu başkanı Ludovic-Mohamed Zahed, caminin bir "ihtiyaçtan" kaynaklandığını zira çok sayıda "eşcinsel ve transseksüel Müslümanın diğer camilerde ibadete kabul edilmediğini" söyledi. Zahed, amaçlarının "diğer camilere alınmayan kişiler için alan yaratmak" olduğunu kaydetti.
/>
/>Camide kadın ve erkekler birlikte ibadet edecek, kadınlar imam olabilecek ve eğer isterlerse namaz sırasında başlarını örtmeyebilecekler.
/>Haberin devamı ↓reklam
/>
/>Derneklerini "hoşgörülü, laik, kadın ve LGBT hakları savuncusu" olarak tanımlayan Zahed, "Reforme olmuş ve herkesi kucaklayan bir İslam" taraftarı olduklarını da belirtti.
/>
/>FRANSA İSLAM KONSEYİ TEPKİLİ
/>Ancak, ülkedeki Müslüman dernekleri HM2F derneğinin girişimine ateş püskürüyor. Fransa İslam Konseyi, eşncinsel Müslümanların "varlığını" kabul etmekle birlikte, "onlar için özel bir cami" fikrini "saçmalık" olarak tanımladı.
/>
/>Paris Büyük Camii Başkanı Dalil Boubakeur ise Fransız medyasına yaptığı açıklamada, "İslam'da eşcinselliğin olmadığını" ve açılan ibadethanenin "cami olarak tanınamayacağını" savundu.
/>
/>ABD'DE BU TÜR 10 İBADETHANE VAR
/>Dünya genelinde daha önce Güney Afrika Cumhuriyeti, ABD ve Kanada'da eşcinsel Müslümanlar için camiler açılmıştı. ABD'de faaliyet gösteren "İlerici Değerler İçin Müslümanlar" adlı dernek Kuzey Amerika'da bu tür yaklaşık 10 ibadethane olduğunu bildiriyor.

Çevrimdışı mrvdnmz

• Bakınan Üye
  • **
  • Site puanı: 2
    • BilişimLife.net
  • Fakülte: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Ynt: Avrupa'nın ilk 'gay' camisi Fransa'da
« Yanıtla #1 : Aralık 01, 2012, 02:25:15 ÖS »
gay yada başka herhangi bir durum kişinin Allah ile arasındaki mesele olduğundan, sen müslüman değilsin çünkü sen gaysin deyip camiye almamak çok mantıksız. böyle bir cami olması iyi olmuş. kimsenin ibadet hakkını engellemeye hakkımız yok. açıkcası şuan ki düşüncem gerçekten ilerici cami olduğudur.
...
/>
/>

Çevrimdışı cotanaklar--28

• Bazen dünyanın en zor mesleğidir. Kendi duygularına tercüman olmak...
  • Bölüm Yetkilisi
  • Site puanı: 42
  • Fakülte: Teknik Eğitim Fakültesi
« Yanıtla #2 : Aralık 01, 2012, 05:31:23 ÖS »
öyle olmaz ki ben hem namaz kılacam hemde haram olan bir ilişkide bulunacam.bulunsa bile tövbe edip bir daha yapmamalı.bu hatayı yaptı diye namaz kılamaz demiyorum.diyeceğim o ki böyle birşey bence çok saçma
çօէռĸlﻪг

Çevrimdışı mrvdnmz

• Bakınan Üye
  • **
    • BilişimLife.net
« Yanıtla #3 : Aralık 01, 2012, 06:17:13 ÖS »
allahın onun namazını yada duasını kabul edip edemeyeceğini bilemeyiz. bu konuda yorum yapmakta yanlış.
/>ama seçimlerinden dolayı kimsenin ibadet özgürlüğünü kısıtlayamayız. haramdır o ayrı mesele o bizi alakadar etmez.
...
/>
/>

• Bölüm Yetkilisi
« Yanıtla #4 : Aralık 01, 2012, 06:25:55 ÖS »
ben zaten kabul eder veya etmez demedim..
/>örneğim spor yapan bir insanın sigara içmesi gibi düşünebiliriz, neye yarıyor ki o spor sen sigara içtikten sonra ciğerler yine bitik
çօէռĸlﻪг

Çevrimdışı mrvdnmz

• Bakınan Üye
  • **
    • BilişimLife.net
« Yanıtla #5 : Aralık 01, 2012, 06:34:27 ÖS »
kusura bakma yanlış anlamşım  :agla:
...
/>
/>

• Bölüm Yetkilisi
« Yanıtla #6 : Aralık 01, 2012, 06:37:20 ÖS »
sorun değil..
/>
/>yapılan şeyin bir zararı yok tabi iyi birşey ama bizim dinimiz bu kadar basit değil bence
çօէռĸlﻪг

Seo4Smf Tagleri: avrupanın gay camisi fransada 

Facebook Comments