Gönderen Konu: 18 Mart Çanakkale Zaferi | Unutmayalım  (Okunma sayısı 2526 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lithium

 • Ziyaretçi
18 Mart Çanakkale Zaferi | Unutmayalım
« : Mart 18, 2009, 02:43:39 ÖS »

/>
/>
/>
/>

/>
/>18 Mart Çanakkale Zaferi
/>Tarihteki ve Ulusal Yaşantımızdaki Yeri

/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>3 Kasım 1914 ve 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı'nda cereyan eden bir seri deniz savaşlarıyla Gelibolu Yarımadası'nda 25 Nisan 1915 - 8/9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları, Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır.
/>
/>Çanakkale Zaferini, büyük Türk Ulusuna, Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmiştir. Türk bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale'nin sularında, Conkbayırı'nda ve Anafartalar'da atılmış, bu zaferler Türk Kurtuluş Savaşına maya çalmıştır.
/>
/>Türk Ulusu; İstanbul'u kurtaran Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Paşayı Çanakkale'den tanımış; 19 Mayıs 1919'da O, Samsun'a çıktığı gün Suriye ve Filistin cephelerinden terhis olarak Anadolu'ya dönen Türk halkı, "bu benim kahraman komutanımdı" diyerek O'nun etrafında kenetlenip İstiklal Savaşı'na katılmıştır.
/>
/>Türk Ulusu ve dünya O'nu böylece tanırken, O da Conkbayırı'nın, Kocaçimen'in, kan deryası can pazarında ulusunun ve Türk askerinin asıl cevherini yakından tanıyarak daha sonra girişeceği Bağımsızlık Savaşını kesin zaferle sonuçlandıracağı kanaatini daha o zamandan edinmiştir. 18 Mart zaferi kazanılmasaydı, düşman donanması, daha 1915'in Mart ayında İstanbul'a girerek Osmanlı İmparatorluğu'nu çökertebilecekti.
/>
/>Çanakkale Boğazı'nı denizden aşıp İstanbul'a giremeyen İtilaf Devletleri, 25 Nisan 1915'ten başlayarak 8-9 Ocak 1916'ya kadar süren Çanakkale kara savaşlarında Mustafa Kemal tarafından durdurulamasaydı, Birinci Dünya Savaşında Çarlık Rusyası en kısa yoldan müttefiklerinin yardımlarına kavuşacağı için yıkılmayacak, muhtemelen Ekim 1917 Bolşevik İhtilali de olmayabilecekti. Bu durumda Almanya'nın yenilgisi hızlanacak ve 1. Dünya Savaşı belki de 1915'te sona erecekti. Çanakkale Zaferi; harbin 4 yıl sürmesine, üç imparatorluğun (Osmanlı, Çarlık ve Avusturya/Macaristan İmparatorlukları) tarih sahnesinden silinmesine neden olmuştur. Gelibolu Yarımadası'nda düşmana kesin darbeler vurarak onları yenilgiye uğratan Alb. Mustafa Kemal'in Anafartalar tepesinde yaktığı zafer meşalesi, Kurtuluş savaşımızın da yolunu aydınlatmıştır.
/>
/>Böylece 18 Mart deniz zaferimizi taçlandıran 25 Nisandan sonraki kara savaşlarında, Mustafa Kemal'in etkin liderliği sayesinde kazanılan zaferlerin, ulusal tarihimize ve dünya tarihine yön veren etkin rolünü yukarda belirtilen noktalarda toplamak mümkündür.
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>18 MART 1915 GÜNÜ SAVAŞI
/>
/>
/>18 Mart günü, bundan 85 yıl önce, Çanakkale'de ufukları ümit ve zafer neşesi kaplayan bir gün daha doğdu. İtilaf Donanması 18 savaş gemisiyle saat 10.00'da boğazı yarıp geçmek üzere girmeye başladılar. İlk ateşi TRIUMPH zırhlısı, Çanakkale'ye 12 Km. mesafedeyken saat 11.15'te açtı. Savunma planımıza göre, gemiler topçularımızın ateş menziline girinceye kadar pusuda bekleyecek ve baskın tarzında ateş açılacaktı. Nitekim böyle yapıldı. Düşman; yaklaştıkça, topçularımızın giderek yoğunlaşan isabetli atışlarıyla karşılaşıyordu. Saat 12.00'ye geldiğinde orta kesimdeki 3 tabyamız ağır hasar almış, ama ayakta kalan diğer topçularımızın hedefini şaşmayan mermileri AGAMENNON zırhlısının çelik yeleğini parçalamış, INFLEXIBLE zırhlısının komuta köprüsü uçurulmuş ve bu arada düşman donanması Çanakkale'ye 7 Km. kadar sokulmayı başarmıştı. Savaşın en şiddetli anları yaşanıyordu. Türk topçuları Boğazı cehenneme çeviriyor, düşman zırhlıları da kıyı şeridindeki mevzilerimizi hallaç pamuğu gibi atıyor, kıran kırana bir savaş oluyordu.
/>
/>Bu sırada Fransız GAULOIS zırhlısı aldığı ağır yaralarla saf dışı kalmış, BOUVET zırhlısı yırtılan çelik gömleğini yenilemek üzere geriye kaçarken, bir gece önce Dz. Yzb. Hakkı'nın NUSRET mayın gemisiyle boğaza döşediği mayınlara çarparak 639 personeli ile birlikte karanlık limanın sularına gömülerek kayboluyordu. BOUVET'in imdadına koşan SUFFREN ve GAULOIS da aynı akıbete uğramıştır. Saat 15.00'te IRRESISTIBLE ve onu takiben 16.00'da INFLEXIBLE ve 10 dakika sonra OCEAN zırhlıları, tam ileri atılacaklarken onların da ayakları Yzb. Hakkı'nın tuzağına takılarak batarken, INFLEXIBLE güçlükle kurtularak römorkör yedeğinde İmroz'a dönüyordu. Böylece 6 saatte 3 büyük zırhlısını kaybeden, bir bu kadarı da ağır hasara uğrayan gemilerini acıyla seyreden Amiral De ROBECK, kalanları kurtarabilme telaşıyla saat 17.30'da boynu bükük çekilme emrini veriyordu.
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>ÇANAKKALE ZAFERİ
/>
/>
/>
/>
/>
/>Çanakkale Savaşı yalnız bizim tarihimizin değil yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Çanakkale Boğazı'nı savaş gemileriyle zorlayarak aşma, böylece İstanbul'a kavuşma isteği Avrupa büyük devletlerinin öteden beri özlemidir.
/>
/>1914 yılında I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla İtilaf devletleri bu isteklerini gerçekleştirme fırsatının doğduğuna inandılar. Bu inançla İngiltere ve Fransa işbirliği yaparak 3 Kasım 1914 günü alacakaranlıkta Bozcaada'dan Boğaz'ın ağzına doğru yaklaştılar. Buradan istihkamlarımıza doğru ateş açtılar, İngilizler Seddülbahir ve Ertuğrul tabyalarını, Fransızlar da Anadolu yakasında Kumkale ve Orhaniye tabyalarını havan topu ile dövdüler. Cephaneliğimize isabet eden top mermisiyle on bir ton barut havaya uçtu, subay ve erlerimiz şehit düştü, İngiliz Donanma Komutanı Amiral Carden Çanakkale önlerinde gösteriler yaptı, düşman denizaltıları boğazı geçmeye kalktılar.
/>
/>24 Kasım 1914 günü bir Fransız denizaltısı Boğaz sularında görüldü. bu denizaltıyı gören topçularımız düşman üstüne ateş yağdırmaya başladı. 2 Aralık günü İngiliz denizaltısı da bir deneme yaptı. Derinden engelleri aşarak Boğaz'a girdi. Yediyüzelli metre ilerde bulunan Mesudiye zırhlısına torpil atarak bu gemimizi batırdı. Zırhlımızda bulunan subaylardan on'u ve erlerimizden yirmi dördü şehit düştü.
/>
/>19 Şubat 1915 günü düşman savaş gemileri öğleye kadar uzun menzilli bir bombardımana girişti. Boğaz'a iyice sokuldular. Tabyalarımız akşama doğru düşman savaş gemilerine karşılık verdi. Ertuğrul ve Orhaniye tabyalarından atılan ateş karşısında düşman oldukça bocaladı.
/>
/>İtilaf devletleri gemileri diledikleri gibi ilerleyemiyor, amaçlarına ulaşamıyordu. Lodos fırtınasını başarısızlıklarının nedeni olarak görüyorlardı. Havalar düzelince yeni saldırılar düzenlendi. Yine sonuç alınamayınca düşman gemilerine komuta eden Amiral Carden görevden alındı. Yerine 17 Mart 1915 günü Robeck atandı. Yeni komutan 18 Mart 1915 günü donan­mayla Boğaz'a saldıracağını, yakında İstanbul'da olacağını Londra'ya bildirdi.
/>
/>Bu arada Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Albay Cevat Çobanlı 17/18 Mart gecesi boğaz'a mayın hattı döşenmesi emrini verdi. Aldığı emir gereği Binbaşı Nazmi Bey Nusret Mayın gemisi ile o gece yirmi altı mayın, Boğaz'a on birinci hat olarak döşendi. Boğaz'daki mayın sayısı on bir hat olarak 400'ü aşmıştı.
/>
/>18 Mart 1915: İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden oluşan, o dönemin en büyük deniz gücü, üç filo olarak sabahleyin Çanakkale Boğazı'na girdi. Bu donanmanın ilk grubunu oluşturan filoda, İngilizlerin Queen Elizabeth zırhlısı ile İnflexible, Lord Nelson ve Agamemnon savaş gemileri bulunuyordu.
/>
/>İkinci grupta İngiliz Kalyon Kaptanı komutasında Ocean, İrresistible, Wengeance Majestic gibi savaş gemileri yer almıştı. Üçüncü filo ise Prince, Bouvet, Suffren gibi Fransız savaş gemilerinden oluşuyordu.
/>
/>İngilizler ve Fransızlar zayıf Türk savunmasını kolayca susturarak Boğaz'ı kolayca geçebileceklerim umuyorlardı. Bu umut ve güvenle 18 Mart 1915 günü düşman savaş gemileri şiddetli bir ateşe başladılar. Rumeli Mecidiyesiyle merkez bataryaları şiddetli bir ateşe tutuldu. Boğazdaki düşman gemileri Hamidiye istihkamlarına yüklendi. Bunu gören Dardanos bataryaları ateşi üzerlerine çekmeye çalıştı. Az sonra, tüm gemiler, Dardanos'a saldırdı. Dardanos tabyamız saldırılara şiddetle karşı koydu. Bu arada Mesudiye tabyası da ateşe başlamıştı. Mesudiye üzerine ateş açılınca Hamidiye onun yardımına koştu. Bu arada kıyı bataryalarımız düşman üstüne ateş yağdırmaya başladılar. Bunalan düşman kaçmak isterken topçu atışlarıyla karşılaşıyordu. Düşman gemilerine göz açtırılmıyordu. Karşılıklı bu korkunç bombardıman bir saat kadar sürdü. Bu karşılıklı bombardımanı bir yabancı yazar şöyle anlatıyor:
/>
/>«İnsan manzarayı gözlerinin önünde canlandırabilir. Kaleler, toz duman bulutları içinde kaybolmuşlarda Yıkıntıların arasından arada bir alevler yükseliyordu. Gemiler, çevrelerinde fışkıran sayısız su sütun­ları arasında yavaş yavaş hareket ediyorlar, bazen duman ve serpintiler arasında iyice görünmez oluyorlardı. Tepelerden ateş eden havan toplarının alevleri görülüyor, ağır toplar yer sarsıntıları gibi gümbürdüyordu.»
/>
/>Bombardıman sırasında Türk tabya ve bataryaları büyük zarar görmüştü. Amiral Robeck Fransız gemilerini geri çekerek İngiliz savaş gemilerini ileri sürdü. Tam bu sırada müthiş patlamalar oldu. Bouvet ve Suffren savaş gemileri mayına çarparak sarsıldılar, manevra kabiliyetini kaybettiler. Bir gece önce Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar görevlerini yapmışlardı. Boğazın berrak sulan üzerinde bir dev gibi yatan Bouvet ve Suffren'e tarihi Hamidiye bataryamızın keskin nişancıları ateş açtılar. Çanakkale Geçilmez kitabının yazarı Alan Moorehead olayı şöyle anlatıyor.
/>
/>«Saat 13.45'de Suffren'in az gerisindeki Bouvet müthiş bir patla­mayla sarsıldı. Güverteden göğe kesif bir duman yükseldi. Gittikçe hızlanarak yana yattı, devrilip gözden kayboldu. Olayı görenlerden birinin ifadesine göre «Bir tabak, suda nasıl kayıp giderse o da öylece kayıp gitti.»
/>
/>Türk tabyaları, Boğaz'ı geçmeye çalışan düşman gemilerine durmadan ateş ettiler. Bu arada düşman Boğazdaki mayınları temizlemek için mayın tarayıcılarını boğaza soktu. Tabyalarımız mayın tarayıcılarına ateş açtılar. Açılan ateş yağmur gibi yağmaya başlayınca düşmanlar panik içinde kaçtılar. Bu arada düşman savaş gemilerinden İnflexible, İrressitible büyük hasar gördü. Batanlar oldu. Daha sonra Queen Elisabeth ve Agamemnon yaralandı. İtilaf devletleri Çanakkale Boğazı'nı denizden aşamadılar. Büyük kayıplar vererek: Çanakkale Boğazı'nın geçilemeyeceğini öğrendiler.
/>
/>İtilaf devletleri Çanakkale Boğazı'nın savaş gemileri ile aşamayınca bu kez çıkarma yapmayı planladılar. Artık Çanakkale kara savaşları başlı­yordu. Kara savaşında düşmanın nereden çıkarma yapabileceği tartışıldı. Mustafa Kemal Kabatepe ve Seddülbahir'den, Alman komutan Von Sanders ise Bolayır ve Anadolu yakasından çıkarma yapılabileceği görüşündeydi. Alman komutanı Von Sanders'in görüşü ağır bastı, ve askerler o yöreye yerleştirildi.
/>
/>Düşman güçleri 25 Nisan 1918 sabahı Mustafa Kemal'in düşündüğü noktadan saldırdı. 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Kocaçimen'de Conkbayır'da, savaştı. Cephanesi biten askerlere:
/>
/> Süngü tak emrini verdi. Daha sonra ;              
/> «Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir» dedi. Tarihin bu en büyük siper savaşı başlamıştı. Siperler arası uzaklık sekiz on metre kadardı. Türk siperlerinden hiçbir asker ayrılmıyordu. Şehit düşenlerin yeri hemen dolduruluyordu. Her adım başına bir mermi düşüyor; toprak adeta tüterek kaynıyordu. Düşman dalgalar halinde Conkbayır'a doğru ilerliyordu. Bu arada Mustafa Kemal, Anafartalar Grup Komutanlığına atandı. Anafartalar Savaşı'nda düşmanın attığı şarapnel misketi Mustafa Kemal'in göğsüne isabet etti. Ancak cebindeki saate çarptığından bir şey olmadı.
/>
/>Kısa sürede Türk ordusu her yerde büyük başarılar kazandı. Düşman şaşkına döndü, bozguna uğradı. Çanakkale kara savaşlarının en önemli cepheleri; Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Anbumu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar'dır. 19 - 20 Aralıkta Anafartalar ve Arıburnu cephesi, 8 - 9 Ocak'ta Seddülbahir düşmanlar tarafından boşaltıldı. Böylece 1915 baharında parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitti.
/>
/>Çanakkale savaşlarında 250 binin üzerinde askerimiz şehit düştü. Düşman kayıpları ise bu rakamın üstündedir.
/>
/>Çanakkale savaşlarının unutulmaz kahramanı, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal'in başarısı ilerde başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızın kaynağı oldu.
/>
/>Bağımsızlığımızı savunmak, yurt topraklarımızı korumak için yapılan savaşlar kutsaldır. Çanakkale, Ulusal Kurtuluş Savaşımız kutsal destan savaşlara birer örnektir.
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>ÇANAKKALE CEPHESİNDE KADIN SAVAŞÇILARIMIZ
/>
/>
/>
/>
/>Çanakkale Savaşları’nın henüz araştırılmayı bekleyen bir çok siyasal, sosyal ve askeri yönünün daha olduğu bir gerçek. Örneğin; bu savaşların bizde belki de hiç bilinmeyen bir diğer yönü, Çanakkale’de bazı kadın Türk kadın savaşçılarının da, Mehmetçik ile birlikte çarpıştıklarıdır.
/>
/>Konuyla ilgili ilk belgesel bilgilere Avustralya ve Yeni Zelanda arşivlerinde, Anzac askerlerinin Çanakkale’de siperlerde yazdıkları günlük ve mektuplarda rastlanmaktadır. Örneğin, The Age adlı Avustralya gazetesinde, 8 Eylül 1915 tarihinde şu başlıkta bir haber yer almaktadır.
/>
/>“Kadın bir keskin nişancı: ilk günkü çarpışmada vuruldu: J. C. Davies adlı bir asker annesine yazdığı mektupta şöyle demektedir: ... Vurulduğum 18 Mayıs günü, keskin nişancı bir Türk kızı vardı. Güzel, iri yapılı ve 19-21 yaşları arasında görünüyordu. Günün uzunca bir bölümünde sürekli olarak ateş etti. Gerçi bir çok adamımızı vurdu ama gün bitiminden önce Avustralyalı bir asker tarafından vurulunca, gene de üzüldüm. Ölüsünü ele geçirdiğimizde yanında bir Türk erkeğinin cesedini de bulduk. Kadının vücudunda tam 52 kurşun vardı... Bu savaş korkunç”
/>
/>Arşivlerde aynı konuyu dile getiren birkaç mektup ya da günlük daha bulunmaktadır. Gerçi bu tür haberlerin Anzak askerlerinin, zor siper koşullarında, aylarca süren çarpışmaların yıpratıcı etkisinde geliştirdikleri hayal ürünü şeyler olduğu da düşünülebilir. Ancak, “Keskin nişancı Türk kadınları” ve “Türk kadın savaşçılarını” anlatan diğer asker mektupları da incelenip, birbirleriyle karşılaştırıldığında, anlatılanların doğru olma olasılığının çok yüksek olduğu söylenebilir. Kısacası, Çanakkale Savaşları’nın daha birçok yönü, genç araştırmacılarımızın çalışmalarını ve aydınlatılmayı beklemektedir.
/>
/>
/>

Lithium

 • Ziyaretçi
Ynt: 18 Mart Çanakkale Zaferi | Unutmayalım
« Yanıtla #1 : Mart 18, 2009, 02:44:31 ÖS »
BİR ÇANAKKALE ŞEHİDİNİN SON MEKTUBU
/>
/>
/>
/>Valideciğim,
/>
/>Dört asker doğurmakla müftehir şanlı Türk annesi!
/>Nasihat-amiz mektubunu, Divrin Ovası gibi güzel, yeşillik bir ovacığın ortasından geçen derenin kenarındaki armut ağacının sayesinde otururken aldım. Tabiatın yeşillikleri içinde mest olmuş ruhumu bir kat daha takviye etti. Okudum, okudukça büyük dersler aldım. Tekrar okudum. Şöyle güzel ve mukaddes bir vazifenin içinde bulunduğumdan sevindim. Gözlerimi açtım, uzaklara doğru baktım. Yeşil yeşil ekinlerin rüzgara mukavemet edemeyerek eğilmesi, bana, annemden gelen mektubu selamlıyor gibi geldi. Hepsi benden tarafa doğru eğilip kalkıyordu ve beni, annemden mektup geldi diyerek tebrik ediyorlardı.
/>Gözlerimi biraz sağa çevirdim güzel bir yamacın eteklerindeki muhteşem çam ağaçları kendilerine mahsus bir seda ile beni tebşir ediyorlardı. Nazarlarımı sola çevirdim cığıl cığıl akan dere, bana validemden gelen mektuptan dolayı gülüyor, oynuyor, köpürüyordu... Başımı kaldırdım, gölgesinde istirahat ettiğim ağacın yapraklarına baktım. Hepsi benim sevincime iştirak ettiğini, yaptıkları rakslarla anlatmak istiyordu. Diğer bir dalına baktım, güzel bir bülbül, tatlı sedasile beni teşhir ediyor ve hissiyatıma iştirak ettiğini ince gagalarını açarak göstermek istiyordu.
/>
/>
/>İşte bu geçen dakikalar anında, hizmet eri:
/>-Efendim, çayınız, buyurunuz, içiniz, dedi.
/>-Pekala, dedim. Aldım baktım, sütlü çay...
/>-Mustafa bu sütü nereden aldın? dedim.
/>-Efendim, şu derenin kenarında yayıla yayıla giden sürü yok mu?
/>-Evet, dedim. Evet ne kadar güzel.
/>-İşte onun çobanından 10 paraya aldım.
/>Valideciğim, on paraya yüz dirhem süt, hem de su katılmamış. Koyundan şimdi sağılmış, aldım ve içtim.
/>Fakat bu sırada düşünüyorum. Ben validemin sayesinde onun gönderdiği para ile böyle süt içeyim de, annem içmesin, olur mu? Şevket neden içmiyor?
/>Fakat yukarıdaki bülbül bağırıyordu: "Validen kaderine küssün, ne yapalım. O da erkek olsaydı, bu çiçeklerden koklayacak, bu sütten içecek, bu ekinlerin secdelerini görecek ve derenin aheste akışını tetkik edecek ve çıkardığı sesleri duyacak idi."
/>Şevket merak etmesin, o görür, belki de daha güzellerini görür.
/>Fakat valideciğim, sen yine müteessir olma. Ben seni, evet seni mutlaka buralara getireceğim. Ve şu tabii manzarayı göstereceğim. Şevket, Hilmi de senin sayende görecektir.
/>O güzel çayırın koyu yeşil bir tarafında, çamaşır yıkayan askerlerim saf saf dizilmişler. Gayet güzel sesli biri ezan okuyordu.
/>Ey Allah'ım, bu ovada onun sesi be kadar güzeldi. Bülbül bile sustu, ekinler bile hareketten kesildi, dere bile sesini çıkarmıyordu.
/>Herkes, her şey, bütün mevcudat onu, o mukaddes sesi dinliyordu. Ezan bitti. O dereden ben de bir abdest aldım. Cemaat ile namazı kıldık. O güzel yeşil çayırların üzerine diz çöktüm.
/>Bütün dünyanın dağdağa ve debdebelerini unuttum.
/>Ellerimi kaldırdım, gözlerimi yukarı diktim, ağzımı açtım ve dedim :
/>-Ey Türklerin Ulu Tanrısı! Ey şu öten kuşun, şu gezen ve meleyen koyunun, şu secde eden yeşil ekin ve otların, şu heybetli dağların Halkı! Sen bütün bunları Türklere verdin. Yine Türklerde bırak. Çünkü böyle güzel yerler, seni takdis eden ve seni ulu tanıyan Türklere mahsustur.
/>
/>
/>"Ey benim Yarabbim! Şu kahraman askerlerin bütün dilekleri; ism-i celalini İngilizlere ve Fransızlara tanıtmaktır. Sen bu şerefli dileği ihsan eyle, ve huzurunda titreyerek, böyle güzel ve sakin bir yerde sana dua eden biz askerlerin süngülerini keskin, düşmanlarını zaten kahrettin ya, bütün bütün mahveyle!"
/>Diyerek bir dua ettim ve kalktım. Artık benim kadar mes'ut, benim kadar mesrur bir kimse tasavvur edilemezdi.
/>Dünyanın en güzel yerleri burası imiş. Yalnız bu memleketlerde düğün olmuyor. İnşallah düşman asker çıkarır da, bizi de götürürler, bir düğün yaparız, olmaz mı?
/>Kadir'e mektup yazdım.
/>Valideciğim, evdeki senet vesaireyi kimselere kat'iyyen vermeyin ve sorarlarsa biz bilmiyoruz deyin.
/>Çantayı al, sandığa koy. Ben sana vaktiyle anlatmış idim., bu dünya böyledir.
/>Fakat sen merak etme. O parayı vermese, adliyedeki adam vermezdi. Hani nasıl aldık. Yalnız zaman ister.
/>
/>Valideciğim, çamaşır falan istemem, paralarım duruyor, Allah razı olsun.
/>
/>Oğlun
/>Hasan Etem
/>4 Nisan 1331
/>(17 Nisan 1915)
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/> ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE
/>
/>
/>
/>Şu boğaz harbi nedir? Var mı ki dünya�da eşi?
/>En kesif orduların yükleniyor dördü beşi
/>- Tepeden yol bularak geçmek için Marmara�ya -
/>Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya.
/>Ne hayasızca tehaşşüd ki ufuklar kapalı!
/>Nerde - gösterdiği vahşetle "bu: bir Avrupalı"
/>Dedirir- yırtıcı, his yoksulu, sırtlan kümesi
/>Varsa gelmiş, açılıp mahpesi, yahud kafesi!
/>
/>
/>
/>Eski Dünya, yeni Dünya, bütün akvam-ı beşer
/>Kaynıyor kum gibi, tufan gibi, mahşer mahşer!
/>Yedi iklimi cihanın duruyor karşında,
/>Ostralya'yla beraber bakıyorsun: Kanada!
/>Çehreler başka, lisanlar, deriler rengarenk;
/>Sade bir hadise var ortada: vahşetler denk.
/>Kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela..
/>Hani tauna da züldür bu rezil istila.
/>Ah, o yirminci asır yok mu, o mahluk-u asil,
/>Ne kadar gözdesi mevcut ise hakkıyle sefil.
/>Kustu Mehmetçiğin aylarca durup karşısına,
/>Döktü karnındaki esrarı hayasızcasına.
/>Maske yırtılmasa hala bize afetti o yüz..
/>Medeniyet denilen kahpe, hakikat, yüzsüz!
/>Sonra mel'undaki tahribe müvekkel esbab,
/>Öyle müthiş ki: eder her biri bir mülkü harab.
/>
/>
/>
/>Öteden saikalar parçalıyor afakı;
/>Beriden zelzeleler kaldırıyor a�makı,
/>Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin,
/>Sönüyor göğsünün üstünde o arslan neferin.
/>Yerin altında cehennem gibi binlerce lağam,
/>Atılan her lağamın yaktığı: yüzlerce adam.
/>Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer,
/>O ne müthiş tipidir: savrulur enkaaz-ı beşer..
/>Kafa, göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el, ayak
/>Boşanır sırtlara, vadilere sağnak sağnak.
/>Saçıyor zırha bürünmüş de o namerd eller,
/>Yıldırım yaylımı tufanlar, alevden seller.
/>Veriyor yangını durmuş da açık sinelere,
/>Sürü halinde gezerken sayısız tayyare.
/>Top tüfekten daha sık, gülle yağan mermiler
/>Kahraman orduyu seyret ki bu tehdide güler.
/>Ne çelik tabyalar ister, ne siner hasmından,
/>Alınır kal'a mı göğsündeki kat kat iman?
/>Hangi kuvvet onu, haşa, edecek kahrına ram?
/>Çünkü te'sis-i ilahi o metin istihkam.
/>
/>
/>
/>Sarılır indirilir mevki-i müstahkemler,
/>Beşerin azmini tevkif edemez sun'-u beşer;
/>Bu göğüslerse Hüda�nin ebedi serhaddi
/>"O benim sun'-u bediim onu çiğnetme!" dedi.
/>Asım�ın nesli.. diyordum ya.. nesilmiş gerçek,
/>İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmiyecek!
/>
/>
/>
/>Şüheda göğdesi, bir baksana, dağlar, taşlar..
/>O, rüku olmasa, dünyada eğilmez başlar.
/>Yaralanmış temiz alnından uzanmış yatıyor;
/>Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!
/>Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
/>Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.
/>Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhid'i..
/>Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi..
/>Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
/>"Gömelim gel seni tarihe!" desem, sığmazsın.
/>Herc ü merc ettiğin edvara da yetmez o kitab..
/>Seni ancak ebediyyetler eder istiab.
/>"Bu taşındır" diyerek Kabe' yi diksem başına,
/>Ruhumun vahyini duysam da geçirsem taşına.
/>Sonra gök kubbeyi alsam da, rida namiyle,
/>Kanayan lahdine çeksem bütün ecramiyle;
/>Mor bulutlarla açık türbene çatsam da tavan
/>Yedi kandilli Süreyya'yı uzatsam oradan;
/>Sen bu avizenin altında, bürünmüş kanına,
/>Uzanırken, gece mehtabı getirsem yanına,
/>Türbedarın gibi ta fecre kadar bekletsem;
/>Gündüzün fecr ile avizeni lebriz etsem;
/>Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana..
/>Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana.
/>
/>
/>
/>Sen ki, son ehl-i salibin kırarak savletini,
/>Şarkın en sevgili Sultanı Salahaddin'i,
/>Kılıç Arslan gibi iclaline ettin hayran..
/>Sen ki, İslamı kuşatmış, boğuyorken hüsran,
/>O demir çemberi göğsünde kırıp parçaladın;
/>Sen ki, ruhunla beraber gezer ecramı adın;
/>Sen ki asara gömülsen, taşacaksın.. Heyhat!
/>Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihat..
/>Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber
/>Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber...
/>
/>
/>Mehmet Akif Ersoy (1873 - 1936 )
/>
/>
/>
/>
/>
/>Aziz şehitlerimiz. Ruhunuz Şad Olsun. Vatan Bize Emanet!
/>

Çevrimdışı mevlanasengelmededi

 • Takılan Üye
 • ***
 • İleti: 139
 • Site puanı: 8
 • Şampiyon olmak mümkün FENERBAHÇE olmak imkansızdır
Ynt: 18 Mart Çanakkale Zaferi | Unutmayalım
« Yanıtla #2 : Mart 18, 2009, 03:35:48 ÖS »
Bir kahraman takım ve de Yahya Çavuştular.
/>
/>Tam üç alayla burada gönülden vuruştular.
/>
/>Düşman tümen sanırdı, bu şâhâne erleri.
/>
/>Allah’ı arzu ettiler, akşama kavuştular.
/>

Çevrimdışı oak

 • GencSau Demirbaşı
 • ******
 • İleti: 8463
 • Site puanı: 362
  • Kişisel web sitesi
Ynt: 18 Mart Çanakkale Zaferi | Unutmayalım
« Yanıtla #3 : Mart 18, 2009, 04:48:00 ÖS »
Allah şehitlerimizden Razı Olsun..
/>
/>Toprakları bol olsun..
/>
/>Ne güzel Söylemiş Mehmet akif Dinlemenizi öneririm: http://www.gencsau.com/forum/videolar/canakkale-sehitleri-anisina-heredot-cevdet-t68046.0.html

Çevrimdışı saphira_arya

 • GencSau Demirbaşı
 • ******
 • İleti: 1351
 • Site puanı: 216
Ynt: 18 Mart Çanakkale Zaferi | Unutmayalım
« Yanıtla #4 : Mart 18, 2009, 04:51:53 ÖS »

/>Allah hepsinden razı olsun...
/>mekanları cennet , toprakları bol olsun...
« Son Düzenleme: Mart 20, 2009, 06:29:28 ÖS Gönderen: saphira_arya »
Melekler seninle olsun ...

CESSAB

 • Ziyaretçi
Ynt: 18 Mart Çanakkale Zaferi | Unutmayalım
« Yanıtla #5 : Mart 18, 2009, 06:34:31 ÖS »
CESSAB adına
/>
/>Bir Fatiha'dan öte bir şey de gelmez bu aciz elimden… Fakat bilirim, Fatihaları, vatan toprağını kanlarıyla sulayan o şehidlerin ihtiyacından ziyade, yarın mahşer meydanında “Bu da bize Fatiha okumuştu” derler, şahitlik ederler diye okurum…
/>
/>
/>Zira o büyük şairin dediği gibi;
/>
/>Ey Şehid oğlu Şehid, isteme benden makber,
/>Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber…

/>
/>
/>

Çevrimdışı AnKa

 • GencSau Demirbaşı
 • ******
 • İleti: 766
 • Site puanı: 88
 • ..::Portakal Çiçeği::..
Ynt: 18 Mart Çanakkale Zaferi | Unutmayalım
« Yanıtla #6 : Mart 18, 2009, 06:46:18 ÖS »
Üstünde yaşadığımız toprak yüzbinlerce isimsiz kahramanın ''Mehmetçik'' in kanlarıyla sulandı karış karış.
/>Onlar ki gelecek nesilleri yani bizleri gavura boyun eğdirmemek için gövdelerini siper ettiler 7 düvele.
/>Onlar ki biz üstünde huzurla,özgürce yaşayacağımız bir vatanda büyüyelim diye bıyıkları terlemeden ana koynundan ayrılıp gittiler cepheye.
/>Kimi yar ana,baba bıraktı arkasında kimi 3 günlük gelinini kimi daha koklayamadığı bebeğini.
/>Öyle bir vatan aşkıydı onlarınki geride kalan ana ağlamak yerine kınalarla uğurladı evladını cepheye.Eşler mermi taşıdılar siperlere.
/>
/>Böyle bir ecdadın torunlarıyız.Cennet vatanımızın kıymetini biliriz inşallah.
/>
/>Ecdadın ruhları şad ola...

* EyLüL *

 • Ziyaretçi
Ynt: 18 Mart Çanakkale Zaferi | Unutmayalım
« Yanıtla #7 : Mart 18, 2009, 07:53:39 ÖS »

/>
Aziz şehitlerimiz. Ruhunuz Şad Olsun. Vatan Bize Emanet!
/>
/>

/>konu için teşekkürler Ersin...

Çevrimdışı Maximus

 • Tanrı Misafiri
 • *
 • İleti: 15
 • Site puanı: 1
Ynt: 18 Mart Çanakkale Zaferi | Unutmayalım
« Yanıtla #8 : Mart 18, 2009, 10:19:04 ÖS »
mekanları cennet olsun :)

Çevrimdışı GULTEN_GUL

 • Harbi GencSau lu
 • *****
 • İleti: 455
 • Site puanı: 59
 • Sual de bilgiden doğar, cevap da...
 • Fakülte: Teknik Eğitim Fakültesi
 • Kayıt Dönemi: Mezun
Ynt: 18 Mart Çanakkale Zaferi | Unutmayalım
« Yanıtla #9 : Mart 18, 2009, 10:30:05 ÖS »
Konu için teşekkürler.

Seo4Smf Tagleri:
 


Facebook Comments